Vartojimo paskolos kainos įsivertinimas: į ką svarbu atsižvelgti?

2023 10 20 Aktualijos 2023 10 20

Kone kiekvienas viename ar kitame gyvenimo etape susiduriame su įvairiais finansiniais klausimais – sutaupyta suma būna per maža numatyto projekto įgyvendinimui ar išsirinktos prekės įsigijimui, todėl tenka ieškoti papildomo finansavimo šaltinių.  Nusprendus pirmą kartą pasinaudoti vartojimo paskolos suteikiamomis galimybėmis, gali kilti išties daug klausimų, o vienas svarbiausių – kaip tinkamai įvertinti pasiūlymo kainą? Tiesa, su šia problema susiduria net ir besiskolinantieji trečią ar ketvirtą kartą, todėl Šeimos Kredito Unija pataria, į ką derėtų atkreipti dėmesį prieš pasirašant finansavimo sutartį ir kokius rodiklius kiekvieną kartą vertėtų vertinti ypač kruopščiai.

Reikiamos sumos įsivertinimas

Pradėti derėtų nuo kruopštaus savo poreikių įsivertinimo. Dar prieš apsilankant pas finansų konsultantą dėl jums reikiamos paskolos, turėtumėte konkrečiai nuspręsti, kokia suma jums reikalinga. Tai galite padaryti paprasčiausiai parengdami nedidelį planą, kuris padės sudaryti sąmatą. Pavyzdžiui, planuojate atnaujinti būstą – planą pradėkite surašydami, kokius kambarius atnaujinsite, tuomet sužymėkite, kokių naujų baldų ar įrangos reikės, kokios apdailos priemonės ir įrankiai bus reikalingi remonto metu. Atsižvelkite į kiekvieną darbų etapą ir nepamirškite vis kintančių medžiagų kainų – jų vidurkį galite pasižymėti prie kiekvieno smulkesnio darbo. Susumavę visas šias numatytas sumas žinosite, kokio dydžio paskola jums yra reikalinga. Na, o planuojantiems su vartojimo paskola įsigyti didesnius pirkinius verta išsyk nuspręsti, kokio gamintojo produkcijos bus ieškoma. Geriausia, jei kreipdamiesi į konsultantą jau tiksliai žinosite, kokia prekė jus labiausiai domina – taip išsyk bus aiškiau tiek dėl sumos, tiek dėl pačios paskolos kainos bei terminų.  

BVKGMS ir BVKKMN – ką lemia šie rodikliai?

Nusprendę skolintis ir gavę pasiūlymą, visų pirmiausia, turėtumėte su juo išsamiai susipažinti. Čia greičiausiai susidursite su tokiais terminais kaip bendra vartojimo kredito gavėjo mokama suma (BVKGMS) ir bendra vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN). Šie rodikliai yra ypač svarbūs paskolos sutartyje, todėl turėtumėte nepraleisti jų pro akis. BVKKMN yra procentine išraiška išreikšta norma, kuri nurodo tikrąją kredito kainą procentais per metus. Ji visada yra didesnė nei palūkanų norma, nes kredito kainą sudaro ne vien tik palūkanos, bet ir sutarties administravimo mokesčiai. Būtent todėl BVKKMN tiksliau nei palūkanų norma nurodo procentinę kredito kainą per metus nuo paskolos sumos. Savo ruožtu BVKGMS yra tikslią kredito kainą nurodantis skaičius. Jis yra susijęs su BVKKMN, abu šie rodikliai nurodo tikrąją kredito kainą, tačiau BVKKMN yra išreikšta procentiniu dydžiu, o BVKGMS nurodo tikslią sumą, kurią reikės grąžinti kredito davėjui per visą sutarties laikotarpį.

Lyginant paskolų pasiūlymus derėtų atsižvelgti būtent į BVKKMN rodiklį, kaip tiksliausiai paskolos kainą išreiškiančią normą bei į BVKGMS, jei norite žinoti tikslią sumą, kurią reikės sumokėti už pasiimtą kreditą.

Palūkanos, palūkanų norma, terminai ir kiti svarbūs faktoriai

Įsipareigojant finansiškai ne mažiau svarbu ir tokie rodikliai kaip metinė palūkanų norma (MPN) ir įsipareigojimo laikotarpis. Štai metinė palūkanų norma nurodo palūkanų dydį per metus nuo pasiskolintos sumos. Šis rodiklis lemia kainą, kurią paskolos gavėjas moka paskolos davėjui už paskolintus pinigus. Į kreditą suteikiančios bendrovės palūkanų procentą turėtumėte atsižvelgti dar prieš rinkdamiesi pas ką kreiptis dėl vartojimo paskolos – kuo mažesnis šis procentas, tuo mažiau pinigų turėsite sumokėti. Taip pat turėtumėte pasidomėti, kaip kreditorius traktuoja anksčiau išmokamas paskolas bei nereguliarius mokėjimus didesnėmis dalimis – ieškokite varianto, kuris bus palankiausias jūsų finansams.

Atkreipkite dėmesį į siūlomą įsipareigojimo laikotarpį – ilgi metai paskolos iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti patraukliai dėl mažesnių mėnesinių įmokų, tačiau įvertinkite taikomas palūkanas – šios taip pat bus taikomos visiems šiems metams, todėl bendroje sumoje galite sumokėti gerokai daugiau nei įsipareigodami trumpesniam laikotarpiui. Jei turite galimybę, visuomet rinkitės variantą, kuris ne tik atitiktų jūsų lūkesčius, bet ir neverstų keisti savo kasdienių bei finansinių įpročių, o laikui bėgant netaptų tikra našta, dėl kurios tektų atsisakyti įprastų pirkinių ar paslaugų.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right