Ketinantiems įsigyti būstą: kokį EURIBOR pasirinkti?

2023 11 22 Visos aktualijos 2023 11 22

Naršyti sudėtingame palūkanų pasaulyje gali būti nelengva užduotis, ypač naujai žengiantiems į nekilnojamojo turto investicijų sritį. Tarp daugybės pasirinkimų EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) išsiskiria kaip esminis veiksnys, darantis įtaką skolinimuisi. Būsimiems būsto pirkėjams ar investuotojams, norintiems įsigyti nekilnojamąjį turtą, pasirinkimas tarp 3, 6 ir 9 mėnesių EURIBOR tampa kritiniu sprendimų priėmimo momentu. Suprasti šių skirtingų normų niuansus svarbu kiekvienam, siekiančiam optimizuoti būsto paskolos sąlygas. Kiekvienas terminas – trumpas, vidutinis ar šiek tiek ilgesnis – turi savų privalumų. Pasigilinkime į 3, 6 ir 9 mėnesių EURIBOR normų subtilybes ir išsiaiškinkime, kaip šios galimybės gali reikšmingai paveikti jūsų būsto pirkimo kelionę.

3 mėnesių EURIBOR

3 mėnesių EURIBOR pasirinkimas gali būti naudingas tam tikrais finansiniais scenarijais ir rinkos sąlygomis. Ši palūkanų norma, žinoma dėl savo santykinai trumpalaikio pobūdžio, suteikia lankstumo ir gebėjimo reaguoti į rinkos svyravimus. Jei prognozės rodo mažėjančias palūkanų normas arba artimiausiu metu planuojate refinansuoti būsto paskolą, 3 mėnesių termino pasirinkimas gali būti kaip tik jums – toks pritaikomumas leidžia gauti daugiau naudos iš mažesnių palūkanų. 

Be to, tiems, kurie yra linkę vengti rizikos, toks trumpas laikotarpis suteikia daugiau nuspėjamumo. Skolininkai gali veiksmingiau sudarinėti savo biudžetą, mat jis yra perskaičiuojamas kas tris mėnesius ir suteikia tam tikrą stabilumo laipsnį per trumpesnį laikotarpį, palyginus su ilgalaikėmis galimybėmis. 

Kita vertus, 3 mėnesių EURIBOR gali netikti siekiantiems ilgalaikio palūkanų normos stabilumo arba norintiems nuoseklumo mokant būsto paskolą. Dažnas koregavimas gali sukelti neužtikrintumo jausmą, ypač jei rinka staiga patiria reikšmingą palūkanų normų padidėjimą.

6 mėnesių EURIBOR

6 mėnesių EURIBOR pasirinkimas gali praversti siekiantiems vidutinio stabilumo ir tam tikro lankstumo. Ši palūkanų norma yra ilgesnė, suteikia šiek tiek daugiau nuspėjamumo ir leidžia koreguoti du kartus per metus, tad labiausiai tiks norintiems nuoseklaus palūkanų normų lygio ir išlikti atviriems rinkos svyravimams. Negana to, šis pasirinkimas suteikia pusiausvyros tarp trumpalaikio reagavimo į rinkos pokyčius ir trumpesnio laikotarpio palūkanų normų koregavimų dažnumo išvengimo, tad pravers siekiantiems ilgesnio palūkanų normų užtikrintumo ir nenorintiems įsipareigoti ilgesnei trukmei. 

Atkreipkite dėmesį, kad 6 mėnesių EURIBOR gali netikti, jei siekiate ilgalaikio palūkanų normos stabilumo arba nenorite kas pusmetį koreguoti normų. Norint nuspręsti, ar 6 mėnesių pasirinkimas atitiks individualius lūkesčius ir tikslus, itin svarbu suprasti savo rizikos toleranciją ir ilgalaikius finansinius planus.

9 mėnesių EURIBOR

Pasirinkus 9 mėnesių EURIBOR normą, derėtų laikytis strateginio požiūrio, skirto tam tikram skolininkų, turinčių skirtingus finansinius tikslus ir rizikos prioritetus, grupei. Ši ilgesnė palūkanų parinktis suteikia unikalią pusiausvyrą tarp stabilumo ir reagavimo į rinkos pokyčius.

Asmenims, ieškantiems ilgesnio palūkanų normos stabilumo laikotarpio ir retesnio koregavimo, 9 mėnesių EURIBOR gali atrodyti itin puikus pasirinkimas. Pastarasis suteikia daugiau nuspėjamumo beveik metams, tad skolininkams suteikiamas ilgesnis laiko tarpas be palūkanų normų svyravimų, palyginus su trumpesnio laikotarpio sandoriais. Be to, toks EURIBOR gali praversti tiems, kurie tikisi gan pastovios palūkanų normos aplinkos – tai suteikia galimybę žiūrėti į palūkanų normas ilgesniam laikotarpiui, tuo pačiu užtikrinant tam tikrą reakciją į rinkos pokyčius, nors ir ne rečiau nei trumpesnio laikotarpio variantai.

Kaip bebūtų, šis pasirinkimas gali netikti besitikintiems reikšmingų ir greitų palūkanų normų pokyčių. Ilgesnė trukmė reiškia rečiau atliekamus koregavimus, tad galite nespėti sureaguoti į staigius rinkos pokyčius.

Atmintinė

Taigi, trys EURIBOR variantai – 3, 6 ir 9 mėnesių normos – siūlo skirtingus privalumus, pritaikytus skirtingiems skolininko poreikiams. 3 mėnesių EURIBOR suteikia trumpalaikį lankstumą ir idealiai tinka besitikintiems neišvengiamo palūkanų normos sumažėjimo arba planuojantiems trumpalaikį refinansavimą. Kita vertus, 6 mėnesių variantas užtikrina pusiausvyrą, siūlydamas vidutinį stabilumą su koregavimu kas pusmetį, ir tinka ieškantiems nuoseklumo bei lankstaus reagavimo į laipsniškus rinkos pokyčius.  Galiausiai, 9 mėnesių EURIBOR linkęs į stabilumą ir yra patrauklus asmenims, teikiantiems pirmenybę ilgesnio laikotarpio palūkanų normų nuspėjamumui su mažiau koregavimo. Suprasdami šiuos įvairius niuansus, skolininkai gali priimti pagrįstus sprendimus, atitinkančius jų unikalius pageidavimus ir ilgalaikius planus.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right