Vaikų finansinis raštingumas turi būti ugdomas kuo anksčiau

2017 08 22 Visos aktualijos 2017 08 22

Auklėdami vaikus, tėvai stengiasi jiems suteikti žinių įvairiomis temomis. Tačiau finansinio raštingumo tema dažnai lieka nuošalyje. Kai kurių tėvų nuomone, vaikai dar per maži pokalbiams apie finansus. Tačiau kalbėtis su vaiku apie pinigus bei mokyti, kaip su jais elgtis reikėtų pradėti nuo vaikystės, nes nuo to ir prasideda vaikų finansinis raštingumas.

Kada pradėti kalbėtis?

Griežtai nustatytų ribų, kada pradėti kalbėti su vaiku apie pinigus, nėra, nes kiekvienas vaikas yra individualus bei skiriasi savo sugebėjimais. Vieni mano, kad pažintį su pinigais galima pradėti, kai vaikas išmoksta skaičiuoti, kiti – kad nuo penkerių ar šešerių metų. Nuo 5-6 metų vaikai supranta, kokia jų šeimos finansinė padėtis, ką jie gali sau leisti, lygina save su draugų šeimomis.

Iki šešerių galima vaikui paaiškinti, kuo skiriasi monetos nuo banknotų. Ypač visa tai gerai įsisąmoninama, kai informacija pateikiama žaidimo forma. Vaiką svarbu išmokyti skirti euro ir cento vertę, kupiūras ir monetas. Iki dešimties metų vaikas jau turi suprasti pinigų vertę ir prisiimti atsakomybę už prarastus pinigus. Tokio amžiaus vaikas turi sugebėti suskaičiuoti grąžą, ar užtenka pinigų prekei, kurią nori įsigyti.

Pinigai – kaip skatinamoji priemonė?

Siekiant, kad vaikas padėtų buityje ar atliktų kitus kasdienius darbus, svarbi motyvacija. Motyvacijai skatinti dažnai skiriamas finansinis atlygis už gerai atliktus darbus. Kokio dydžio bus atlygis priklauso nuo vaiko amžiaus ir įpročių. Atlygis neturi būti nei per mažas, nei per didelis. Tinkamo dydžio atlygis paskatins motyvaciją, per mažas – sumažins norą stengtis. Atlygiu pagrįstas motyvavimas leidžia vaikui suprasti, kad jei jis tinkamai elgsis, jo laukia atpildas.

Tačiau finansinis atlygis už vaiko atliktus darbus neturėtų tapti kasdienis. Mokėti vaikui už atliktą darbą galima tokiu atveju, jei už šį darbą žmogus, kurį ruošiatės samdyti, taip pat gautų užmokestį. Tokiu atveju vaikas pradeda suprasti, kaip uždirbami pinigai. Tačiau vaikams reikia ugdyti ir pareigos jausmą. Jiems reikia paaiškinti, kad mokama ne už viską – kad kai kurie darbai yra tiesiog pareigos, kurias privaloma atlikti be jokio atpildo.

Ar duoti vaikui kišenpinigių?

Augdamas vaikas, nori būti savarankiškas ir finansiškai nepriklausomas. Todėl tėvams kyla dar vienas klausimas – kada ir kiek pinigų jam duoti? Socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė ir psichologė Jūratė Bortkevičienė laikosi vieningos nuomonės, kad vaikui kišenpinigius galima duoti nuo 5-6 metų amžiaus. Kiek pinigų duoti priklauso nuo kiekvienos šeimos galimybių ir asmeninių vaiko poreikių.

Kalbėdama apie kišenpinigius, vaikų psichologė Giedrė Gutautė Klimienė atkreipia dėmesį, kad kišenpinigiais nereikėtų laikyti pinigų, kurie skirti vaiko pietums ar kitiems būtiniems dalykams. Kišenpinigiai turi būti skirti vaiko asmeninėms išlaidoms. Psichologės manymu, kišenpinigių turėjimas turi būti susijęs ne tik su pasitikėjimo jausmu, bet ir su atsakomybės jausmo ugdymu.

Paklausta, ar tėvams reikėtų domėtis, kur vaikas išleidžia duotus pinigus, G. Gutautė Klimienė teigia, kad tai privaloma žinoti. „Tėvai būtinai turėtų tuo domėtis. Žinoma, pagrindinį sprendimą priima vaikas, bet tėvai turėtų patarti, parodyti, ką galima nusipirkti“, – pataria psichologė.

Kartais tėvai galvoja, kad piniginis paskatinimas vaiką motyvuos, tačiau neretai nutinka, kad įprotis gauti pinigų už gerus darbus tampa tarsi reketo forma. „Pinigų mokėjimas ar lepinimas pramogomis už tai, kad vaikas mokosi, veiksminga tik laikinai, o ilgalaikė mokymosi motyvacija turėtų būti išugdyta. Vaiką turi motyvuoti procesas, o ne tokios laikinos priemonės“, – akcentuoja pašnekovė.

Dažnai tėvus neramina, kaip ugdyti vaikų taupymo įgūdžius bei nepersistengti tai darant. „Tėvai turėtų skatinti taupumą, bet kartu tai daryti saikingai ir tai jau tėvų, duodančių vaikui kišenpinigių, atsakomybės klausimas“, – įsitikinusi psichologė.

Taupymas vaiko ateičiai

Vaiko indėlis – patogi ir patikima tėvų investicija vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai. Finansų įstaigos Jums pasiūlys kaupiamąjį draudimą, investicinį draudimą arba vadinamą vaiko indėlį. Norint kaupti ir investuoti saugesnei vaiko ateičiai, patariama rinktis vaiko indėlį iki jo pilnametystės. Šeimos kredito unijoje galima padėtį vaiko indėlį be jokio pradinio įnašo, gaunant 1,7 proc. metines palūkanas. Kad gautumėte maksimalią naudą, pinigus kaupti reikėtų iki vaikui sukaks 18 metų.

Raktažodžiai:
Finansinis raštingumas Šeimos finansai
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right