Šeimos kredito unijoje galite įsigyti Lietuvos valstybės 100-mečiui skirtų monetų
Signatarų rūmuose, kur prieš 100 metų buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas, Lietuvos bankas pristatė išleistą kolekcinių monetų seriją „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui“. Tai pirmas kartas, kai išleidžiamos kolekcinės monetos, skirtos pirmajam Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimui. Siekdama prisidėti prie šios gražios valstybės idėjos, Šeimos kredito unija tapo oficialia Lietuvos banko numizmatinių vertybių platintoja, šiuo metu prekyboje turinti Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas progines monetas.
Šeimos kredito unijos vadovas Žygimantas Valys įsitikinęs, kad švęsdami Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio jubiliejų, turime prisiminti jos kūrėjus, didžiuotis Lietuvos žmonių darbais, kūryba ir begaline meile Tėvynei. Taip pat pridūrė, kad džiaugiasi, jog Šeimos kredito unija prisidėjo prie puikios iniciatyvos ir savo narius kviečia įsigyti proginių monetų, skirtų mūsų valstybės atkūrimo šimtmečiui.
„Simboliška, kad Šimtmečio monetos pristatomos būtent ten, kur radosi dokumentas, leidžiantis mums šiemet minėti valstybės atkūrimo šimtmetį. Monetų kolekciją skyrėme tiems, be kurių nebūtume apsiėję Nepriklausomybės pradžioje: signatarams, kurių drąsos reikėjo Nepriklausomybei atkurti; diplomatams, kurie dirbo, kad Lietuva būtų pripažinta tarptautiniu mastu; teisininkams, kūrusiems valstybės pamatus ir siekusiems, kad Nepriklausomybė būtų įtvirtinta ir pačioje Lietuvoje, ir, žinoma, nepriklausomos šalies gynėjams – kariams ir savanoriams“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Kolekcinių monetų seriją „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui“ sudaro keturios monetos – visos jos išleidžiamos ir pristatomos vieną dieną. Jų forma parinkta ir monetos nukaldintos taip, kad visas keturias būtų galima sudėti į vieną bloką, kurio centre yra aukso moneta. Joje vaizduojamos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, 1918 m. vasario 16 d. pasirašiusių istorinį Lietuvos Tarybos dokumentą, parašų faksimilės.
Pirmasis sidabro žiedas yra skirtas diplomatijai. Šios 5 eurų sidabro monetos reverse – trys datos, primenančios pastangas nepriklausomybę pasiekti ne prievarta, o diplomatiniais, politiniais, teisiniais veiksmais.
Antrasis sidabro žiedas – tai 10 eurų sidabro moneta, skirta ginkluotosioms pajėgoms ir sukarintoms struktūroms. Ji įamžina Lietuvos kariuomenės ir Šaulių sąjungos įkūrimą bei Lietuvos nepriklausomybės kovas 1918–1920 m.
Teisinei sistemai skirtoje 20 eurų sidabro monetoje – Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimas, teismų ir advokatūros veiklos pradžia, pirmosios Vyriausybės ir Steigiamojo Seimo įkūrimo datos.
Taip pat sausio pabaigoje į apyvartą išleista ir bendra Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – proginė 2 eurų moneta. Ji skleis žinią pasauliui apie Baltijos valstybių vienybę ir minimą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį.
Tai pirmoji proginė eurų moneta, kurią kartu išleidžia trys euro zonos centriniai bankai. „Naujoji proginė moneta yra legali mokėjimo priemonė visoje euro zonoje ir primins Europai apie tris veržlias bei atkaklias valstybes, šiemet mininčias savo šimtmečius“, – pristatydamas monetą sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Lietuvoje ir Latvijoje moneta išleidžiama 1 mln. vienetų tiražu, Estijoje į apyvartą bus išleista 500 tūkst. šių monetų. Naujosios proginės monetos nacionalinėje pusėje –supinta kasa, kurios galai išsišakoja į Lietuvos, Latvijos ir Estijos herbus. Trijose valstybėse išleidžiama moneta yra vienoda, skiriasi tik nacionalinėje pusėje užrašytas šalies pavadinimas – Lietuva, Latvija, Estija.
„Kurdamas monetos dizainą įkvėpimo sėmiausi iš autentiškų lietuviškų, latviškų ir estiškų liaudies raštų, žiūrėjau šeimos nuotraukas iš Baltijos kelio. Labiausiai man įsiminė ta nuotrauka, kurioje mano mama ir močiutė stovi iškeltomis vėliavomis ir vėjyje besiplaikstančiais plaukais. Ir, žinoma, klausiausi Baltijos kelio dainos“, – apie pirmą laimėtą monetos konkursą pasakojo 26 metų monetos dizaineris Justas Petrulis.