Seime ieškomi geriausi sprendimai Lietuvos kredito unijų pertvarkai

2015 04 07 Visos aktualijos 2015 04 07

Lietuvos kredito unijų sistemą būtina peržiūrėti iš esmės, sustiprinti jų kapitalą ir diegti kryžminių garatijų sistemas – konstatuota Lietuvos Respublikos (LR) Seime inicijuotoje tarptautinėje konferencijoje „Naujasis kredito unijų veiklos modelis: stabilumo link“.

Asociacija Lietuvos kredito unijos (ALKU) pristatė kredito unijų reformos modelį, paremtą 20 metų Vokietijos kooperatinės bankininkystės patirtimi. „Kredito unijų sistemoje, kuri vienija per 140 tūks. žmonių šalyje, būtinas griežtas kredito unijų turto vertinimas, tvarus kapitalo formavimas, sustiprinta vidaus kontrolė, įdiegta kryžminių garantijų sistema. Mes siūlome šiuo metu koncentruotis į sektoriaus stabilumo užtikrinimą.“, – konstatavo asociacijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.

Pasak ALKU vadovo, unijos neturi užsidaryti į atskirą žaidimų aikštelę, Lietuvos kredito unijos turi pagaliau susivienyti ir išeiti į aikštelę, kur žaidžia visi rinkos dalyviai – komerciniai bankai ir kiti. Pasak didžiausios Vokietijos kooperatinių kredito įstaigų sistemos „Raiffaisen“ ekonomisto W.Kollbachas, tai padaryti efektyviausia kredito unijas apjungus į bendrą stabilizacijos fondą ir išplėstus stabilizacijos fondo veiklą visiškai įdiegiant kryžminių garantijų sistemą.

„Reformuojant kredito unijų sektorių, pirmiausiai turėtų būti imtasi ne politiškai patogių verslo modelių, o modelių, kurie yra ne tik nenuostolingi ir nežalingi, o efektyvūs įstaigų veiklai.Tokioje nedidelėje Lietuvos finansų rinkoje turėtų aktyviai veikti Centrinė kredito unija su jai patikėta šalies kredito unijų  priežiūra ir stabilizacijos fondu. Šiuo atveju skaidyti unijų rinką į keletą darinių nebūtų nei ekonomiškai, nei konkurencingai pagrįstas.“, – teigia Vokietijos kooperatinių kredito įstaigų sistemos „Raiffaisen“ ekonomistas W.Kollbachas.

 LR Ministro Pirmininko patarėjas finansams Stasys Jakeliūnas akcentavo, jog suskaldžius kredito unijų sistemą, priežiūros standartai ir administravimo kokybė nukentėtų, o sistema būtų mažiau stabili ir saugi. „Finansų sistemoje ir šiaip visada yra nemažai rizikos ir neapibrėžtumo. Todėl jos priežiūra ir administravimas turi būti itin kokybiškas ir grįstas vieningais standartais.“, –  komentavo premjero patarėjas.

ALKU vadovo R.Stonkaus teigimu, Asociacija Lietuvos kredito unijos visomis įmanomomis priemonėmis sieks, kad būtų įgyvendintas efektyvus, unijų interesus atitinkantis reformos modelis.

Tarptautinę konferenciją„Naujasis kredito unijų veiklos modelis: stabilumo link“ rengia Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, asociacija Lietuvos kredito unijos (ALKU), vienijanti 63 kredito unijas Lietuvoje, ir Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU).

Kredito unijos Lietuvoje yra vienintelės kooperatinės kredito įstaigos Lietuvoje. ALKU telkia 62 iš 74 Lietuvoje veikiančių kredito unijų, atstovauja jų teisėms ir vysto kooperatinės veiklos galimybes.

Raktažodžiai:
Kredito unijų reforma
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right