Prasideda būsto paskolų sezonas – į ką atkreipti dėmesį, prieš pasirašant būsto paskolos sutartį?

2016 03 10 Visos aktualijos 2016 03 10

Prasidėjus pavasario sezonui, intensyvėja ir gyvenamosios vietos paieškos, prasideda remonto, apdailos darbai. Jeigu lapkričio – sausio mėnesiais klientų, besidominčių būsto paskolomis sąlyginai mažai, nuo kovo mėnesio jaučiamas būsto ir būsto remonto paskolų bumas. Vilniuje veikiančios Šeimos kredito unijos paskolų komiteto pirmininkas Justas Markevičius sutiko pasidalinti keliomis įžvalgomis ir patarimais, kaip gauti būsto paskolą ir su ja tvarkytis.

Būstas – ne tik brangiausia, bet ir sudėtingiausia šeimos investicija

Retas iš mūsų dažnai įsigyjame daiktus, kainuojančius 60 – 80 tūkst. Eur. Pasak Šeimos kredito unijos paskolų komiteto pirmininko Justo Markevičiaus, būsto įsigijimas yra ne tik brangus, bet ir psichologiškai sudėtingas sprendimas. Su būsto paskola „gyventi“ reikės 30 metų, todėl skubotas paskolos sutarties sudarymas pirmiausiai gali neigiamai atsiliepti šeimos gerovei – sudėtinga greitai atsisakyti nemažos dalies pajamų, staigiai sumažinti šeimos išlaidas. „Būsto paskolai reikia pasirengti tiek finansiškai, tiek psichologiškai“ – teigia Justas Markevičius. „Svarbu, kad visa šeima suvoktų prisiimamą atsakomybę ir pasirengtų keisti jau susiformavusius kasdieninius įpročius – taupyti reikės visai šeimai“. Pasak Justo, pirmas žingsnis, kurį turėtų atlikti besiruošiantys imti būsto paskolą – bent kelis mėnesius atsidėti po 30 – 40 proc. gaunamų pajamų dalį ir pažiūrėti, kaip šeimai sekasi tvarkytis su pasikeitusia finansine padėtimi. Antras žingsnis – susidaryti savo finansų valdymo planą ir į jį įtraukti išlaidas, kurios gali būti neplanuotos – sveikatos, mokslų, atostogų. Kai šeima žino, kokios yra jų išlaidų ribos, ir jas planuoja, gali ramiau ir stabiliau valdyti savo finansinę gerovę.

Nebijoti derėtis

Didžiausia klaida, kurią daro klientai besikreipiantys dėl paskolos, Justo Markevičiaus teigimu, yra baimė klausti, konsultuotis, derėtis. „Neretai pasitaiko klientų, kurie atvyksta į kredito uniją jau sudarę būsto paskolos sutartis kitose kredito įstaigose ir klausia, ar būtų galima ją nutraukti“. Skubotai pasirašę sutartis klientai tik po kurio laiko supranta, kad sąlygos vis dėlto jiems yra nepriimtinos – po kelių mėnesių paskaičiavę kiek 30 metų laikotarpyje permokės už būstą išsigąsta, nebūna susipažinę su visomis bendrosios ir specialiosios sutarties sąlygų dalimis. „Būtina kalbėtis ir derėtis su savo paskolų vadybininku – išsiaiškinti, kas nutiktų, jei pasikeitus finansinei situacijai šeimai būtų sudėtinga mokėti tokio pat dydžio mėnesinę įmoką, jeigu šeima norėtų anksčiau laiko grąžinti dalį ar visą paskolą, parduoti būstą. Svarbiausia – klausti, net jeigu galvojate, kad klausimas kvailas, geriau viską išsiaiškinti iki sutarties pasirašymo“, – teigia Justas.

Įvertinti perkamą būstą

Ne mažiau svarbu ir tinkamai įvertinti įsigyjamą būstą. Išsirinkus norimą gyvenamąją vietą, turto pardavėjas nustatys būsto pardavimo kainą. Justas Markevičius rekomenduoja iš karto po to, kai išsirenkamas norimas būstas atlikti jo turto vertinimą. Nekilnojamojo turto vertinimo ataskaitoje bus nustatyta perkamo turto rinkos vertė – ją galima palyginti su pardavėjo nustatyta kaina, įsitikinti ar nepermokate už įsigyjamą turtą. Kredito įstaiga taip pat paprašys pateikti nekilnojamojo turto vertinimą, būsto paskolos dydis sudarys iki 85 proc. nekilnojamojo turto vertinime nustatytos rinkos vertės.

Bendradarbiauti

Pasak Justo Markevičiaus, bene svarbiausias dalykas įsigijus būstą ir pasirašius būsto paskolos sutartį – bendradarbiauti su savo kredito įstaiga ir ateityje. „Klientas neturėtų bijoti kreiptis į savo vadybininką ir po sutarties pasirašymo. Kreditorius yra suinteresuotas, kad paskolos mokėjimas klientui nesudarytų didelių rūpesčių, jeigu pasikeitė kliento finansinė situacija – svarbiausia bendrauti, tik taip galime padėti klientui rasti sprendimą ir patys užsitikrinti, kad paskola bus grąžinta“.

Raktažodžiai:
Būsto paskolos
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right