Mažųjų įmonių finansavimas su EIF garantija
Kam skirta priemonė?
Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, smulkūs ir vidutiniai verslai sudaro daugiau nei 90 proc. visų veikiančių įmonių. O net 82 % visų įmonių yra labai mažos arba mikro įmonės. Smulkiajame versle dirba didžioji dalis gyventojų. Taip pat reikšminga tai, jog smulkaus ir vidutinio verslo įmonės operatyviau prisitaiko prie aplinkos pokyčių. Kurti ir vystyti smulkų verslą nėra sudėtinga. Palyginus su stambiuoju verslu, šiame versle nereikia turėti didelio pradinio kapitalo, daug darbuotojų, kitų išteklių. Dažniausiai pakanka tiesiog unikalios idėjos, o pradinis kapitalas gali būti gaunamas ir iš įvairių valstybės paramos lėšų. Tokią veiklą yra nesudėtinga nutraukti. Juk mikro įmonėse dirba vos iki 10 darbuotojų. Šis verslo modelis labai lankstus, greitai reaguojantis į vartotojų poreikių pokyčius ir orientuotas, pagrinde į galutinį vartotoją.
Tačiau mažesni verslai dažnu atveju neturi pakankamai lėšų ar taip vadinamos taupymo pagalvės, o dažniausiai net ir „plano B“, ką darys, jeigu laikmetis kažkuriuo momentu pasirodys grėsmingesnis negu tikėtasi. Tai gali atvesti prie darbuotojų atleidimo, ateičiai paliekamų plėtros ar optimizacijos projektų, o, blogiausiu atveju, bankroto. Mikro verslas yra labai pažeidžiamas, kadangi neturi daug galimybių laiku investuoti į apyvartinį kapitalą, padidėjus jų gaminių ar paslaugų paklausai. Verslo pasaulis yra labai dinamiškas. Pajutę pirmuosius gerus rezultatus. mikro įmonių savininkai susiduria su dilema – ar toliau plėsti verslą ar realiai įvertinti visas rizikas bei kliautis turimomis apimtimis. Nors neretai augimo žavesys vilioja didinti pajamas ir rinką, tačiau plėtra yra kupina iššūkių, galinčių kelti grėsmę besikuriančios įmonės pamatui. Tuo labiau, kad rengiantis pirmajam variantui reikia kuo skubiau rasti reikiamą finansavimą. Stabilus ir saugus verslo augimas daugumoje atvejų atrodo patrauklesnis.
Koks galimas sprendimas?
Valstybės stengiasi rūpintis verslumo skatinimu ir teikia tam tikrą paramą smulkiesiems verslininkams. Vienas iš operatyvių sprendimų labai mažoms įmonėms laiku suformuoti trūkstamas apyvartines lėšas yra Šeimos kredito unijos siūlomas kreditavimas su EIF arba Easi garantija. Šis finansinis instrumentas tai Europos Sąjungos užimtumo ir socialinių inovacijų programos (EaSI) garantijų priemonė, skirta skatinti įmonių augimą ir užtikrinti jų finansinį stabilumą. Taip pat ji skatina socialinį įtraukimą, tvarų ekonominį augimą ir didina darbo vietų kokybę bei yra skirta mažoms įmonėms, dėl ribotos prieigos prie kapitalo, dažnai susiduriančioms su finansavimo sunkumais. Šią ES finansinę priemonę tiesiogiai valdo Europos Komisija, siekdama remti užimtumą, socialinę politiką ir darbuotojų judumą visoje ES. Finansavimas skirtas išbandyti rverslo idėjas vietoje, jas įvertinti, o geriausias – pritaikyti visose valstybėse narėse. EaSI esmė yra socialinės inovacijos, ypatingą dėmesį skiriant tiek jaunimui, tiek jau kuriantiems tvarų verslą.
Taigi, jei esate įmonė, kuri:
- yra registruota ir vykdo veiklą Lietuvoje
- turi mažiau nei 9 darbuotojus
- neviršija 2 mln. eurų metinės apyvartos arba balanse nurodyto turto
- neveikia draudžiamoje veiklos srityje
- neturi iškeltų bankroto bylų
kreipkitės dėl EaSI garantijų priemonės. Į finansavimo sąlygas įeina netaikomas garantijos mokestis, kreditui taikoma sumažinta palūkanų norma ir užtikrinimo priemonė – laidavimas. Negana to, EaSI garantijų priemonė gali padėti ne tik įmonėms, bet ir investuotojams bei finansų institucijoms, norinčioms teikti finansavimą mažesne rizika.
Kokie kreditavimo produkto privalumai?
Smulkiajame versle dažnai susidaro situacija, kai būtina skubi finansinė injekcija. Tuo tarpu greitai pasiskolinti yra labai sudėtinga. Kreditinių institucijų „skolinimo algoritmai“ yra sudėtingi. Rizikos vertinimo procedūros ilgos ir ne visada baigiasi smulkiam verslininkui teigiamu atsakymu. Jeigu nustatoma didesnė rizika ir paskolos palūkanos gali būti pasiūlomos labai nepalankios. Juk vertinant projektą, vadovaujamasi įmonės pateikta finansine atskaitomybe, kuri dėl visai objektyvių priežasčių tam momentui, toli gražu ne visada iš šalies atrodo „minkšta ir pūkuota“. Be to, reikalingos garantijos, reikalaujama įkeisti turtą, kurio maža įmonė ne kažkiek ir turi.
Pagrindinis Easi kreditavimo privalumas yra tai, kad kredituojamai įmonei net 80 % paskolos garantuoja Europos investicinis fondas. Paskola suteikiama beveik be užstato. Standartiniu atveju – suteikiamas akcininko (-ų) laidavimas. Jis, be abejo, vertinamas individualiai. Mat yra rekomendacija, kad įvertinus garantiją ir laidavimą, kreditas neturėtų neužtikrintos jo dalies.
Antras privalumas yra tai, kad šiam produktui yra taikoma standartinė kredito palūkanų norma (priklausomai nuo kredito pobūdžio – ar tai kreditas apyvartinėms lėšoms ar investicinis verslo kreditas), kuri dar mažinama 0,5 %.
EaSI garantijų priemonė leidžia skolintis iki 25 000 Eurų. Kreditai išduodami iki 2025 m. pabaigos. Paskolos terminas – nuo 12 iki 72 mėn. Paskolos svarstymas ir skyrimas
sprendžiamas operatyviai, individualiai įsigilinant į kiekvieno projekto esmę ir atitiktį keliamiems reikalavimams.
Pagrindiniai EaSI krypties politikos prioritetai:
1) Užimtumas ir įgūdžiai.
2) Darbo rinkos ir darbo jėgos mobilumas.
3) Socialinė apsauga ir aktyvi įtrauktis.