Kreditas apyvartinėms lėšoms – kada verta pasinaudoti?
Apyvartinės lėšos atspindi pinigų sumą, skirtą konkretiems įmonės veiklos aspektams apmokėti. Kuo daugiau apyvartinių lėšų, tuo geriau įmonės finansinei padėčiai, tačiau sklandžiam veikimui kiekvienos įmonės atveju apyvartinės lėšos gali labai skirtis, nes vienoms įmonėms reikia didesnio apyvartinio kapitalo, kad galėtų susidoroti su sezoniškai mažėjančiomis ar išaugančiomis išlaidomis, kitoms – mažesnio.
Apyvartinės lėšos naudojamos visoms trumpalaikėms įmonės išlaidoms padengti, įskaitant atsargas, trumpalaikių skolų mokėjimus ir kasdienes veiklos išlaidas. Apyvartinės lėšos yra labai svarbios, nes naudojamos siekiant užtikrinti ne tik sklandų verslo veikimą ir įvykdyti visus savo finansinius įsipareigojimus ateinančiais metais, bet ir skatinti jo augimą.
Finansinių rūpesčių sprendimas
Nepriklausomai nuo verslo srities, papildomų lėšų gali prireikti įvairiems tikslams – tiek nedideliems augimo žingsniams įgyvendinti, tiek didesnėms verslo kokybę gerinančioms investicijoms realizuoti.
Mažmeninės prekybos įmonės dažnai patiria pardavimų šuolį tam tikru metų laiku, pavyzdžiui, vasaros atostogų sezonu. Mažmenininkams įprastai reikia daugiau apyvartinių lėšų, kad galėtų sumokėti už papildomas atsargas ir darbuotojus, kurių prireiks išaugus paklausos sezonui.
Pritrūkus lėšų, dažnai tenka ieškoti išorinių finansavimo šaltinių ir spręsti atsiradusius finansinius rūpesčius – tokioje situacijoje dažnai verslininkus gelbsti kreditas apyvartinėms lėšoms, imamas kasdienei įmonės veiklai finansuoti. Šios paskolos naudojamos apyvartiniam kapitalui, kuris padengia ir užtikrina trumpalaikius įmonės veiklos poreikius, kurie apima tokias išlaidas kaip darbo užmokestis, nuoma ir skolos mokėjimas. Taip pat gali būti sudaromos sąlygos pasinaudoti investicinės paskolos privalumais – pasiskolindami didesnes sumas verslininkai gali įsigyti nekilnojamojo turto ar žemės, plėsti gamybinės ar prekybinės įrangos arsenalą bei pirkti kitą ilgalaikį turtą.
Sezoniškumu pasižymintis verslas
Įmonėms, kurioms būdingas sezoniškumas arba cikliški pardavimai, kreditas apyvartinėms lėšoms dažnai gali tapti išsigelbėjimu, ypač sumažėjusios veiklos laikotarpiais.
Stabilias pajamas ištisus metus turi tik nedaugelis įmonių, kadangi daugumai jų yra būdingas cikliškas arba sezoninis gamybos pardavimas, atitinkantis mažmenininkų kasdienybę. Dauguma jų, pavyzdžiui, per šventinį laikotarpį parduoda daugiau produktų nei bet kuriuo kitu metų laiku.
Gamintojai, kuriems būdingas toks sezoniškumas, dažnai kreipiasi dėl kredito apyvartinėms lėšoms, reikalingoms atlyginimams ir kitoms veiklos išlaidoms apmokėti. Kreditas apyvartinėms lėšoms įprastai grąžinamas iki to laiko, kai įmonė vėl išgyvena sėkmingą gyvavimo laikotarpį.
Privalumai ir trūkumai
Tiesioginė kredito apyvartinėms lėšoms nauda yra ta, kad ją lengva gauti ir verslo savininkai gali efektyviai padengti visas apyvartinio kapitalo išlaidų spragas. Kitas pastebimas pranašumas yra tai, kad tai yra skolos finansavimo forma, nereikalaujanti nuosavybės, o tai reiškia, kad verslo savininkas išlaiko savo įmonės kontrolę, net jei finansavimo poreikis yra didelis.
Dažniausiai įmonės dydis ir sektorius tam neturi reikšmės, tačiau tam tikros sąlygos, visgi, egzistuoja. Norint gauti apyvartinių lėšų paskolą, įmonė turi veikti ilgiau nei vienerius metus, o metinė jos apyvarta turėtų siekti ne mažiau nei dvidešimt tūkstančius eurų, nuosavo ir skolinto kapitalo santykis negali būti mažesnis nei 20 %. Įmonė turi veikti kaip uždaroji akcinė bendrovė, mažoji bendrija, individuali įmonė, žemės ūkio bendrovė, viešoji įmonė, taip pat kreditą gali gauti ūkininkas, galintis pagrįsti savo pajamas dokumentais.
Nuo naujoko iki patyrusiojo
Paskola gali būti naudinga tiek smulkiai, tiek didesnei įmonei, susiduriančiai su apyvartinių lėšų trūkumu. Deja, tačiau dažniausiai poreikis tokiam finansavimui atsiranda labai netikėtai.
Paskola apyvartinėms lėšoms dažnai reikalinga ne tik mažmenine prekyba užsiimančiam verslui, kuomet tenka įsigyti prekių ir papildomai sutaupyti perkant didesnį jų kiekį, bet ir naujai įsikūrioms įmonės, kurioms neretai pritrūksta patirties šioje srityje.
Greita pagalba papildomoms verslo galimybėms dažnai praverčia ir didesnėms įmonėms.
Svarbu žinoti
Paskola verslui – viena efektyviausių finansinių priemonių, padėsiančių augti tiek naujai, tiek tolimesnės plėtros siekiančiai veiklai.
Minimali kredito suma yra 10 tūkstančių eurų, su įmokų grafiku – iki 2 milijonų eurų. Sutarties terminas – iki 36 mėn. Kredito linija – iki 900 tūkstančių, o minimali suma – 7 tūkstančiai eurų. Sutarties terminas – iki 60 mėnesių panaudotos kredito linijos grąžinimas kas 12 mėnesių, su pratęsimo procedūromis kas tokį patį laikotarpį.
Kredito kortelės suma gali siekti 14 500 eurų, minimali jos suma yra 3 tūkstančiai eurų, o sutarties terminas – dveji metai.