Kaip išvengti perteklinių išlaidų ir valdyti savo biudžetą?

2024 03 13 Visos aktualijos 2024 03 13

Valdyti savo biudžetą gali būti išties nelengva, kai aplink tiek daug pagundų: išvydote porą žavių batelių, naują rankinę, kine rodomas naujas filmas, o automobilių salone puikuojasi naujas modelis. Pasilepinti visada yra gerai, tačiau ir tai reikia daryti su saiku. Kad būtų lengviau išvengti perteklinių išlaidų ir optimaliai prioritizuoti įvairias reikmes, derėtų susidaryti planą ir laikytis tam tikrų taisyklių. Pasidomėkime būdais, padėsiančiais sutaupyti ir išvengti nereikalingų išlaidų. 

50-30-20 taisyklė

Biudžeto valdymas gali padėti priimti sunkesnius sprendimus, tačiau geras biudžeto paskirstymas reikalauja nemažai kruopštumo ir dėmesio. Štai 50-30-20 taisyklė pataria skirti 50 % algos jūsų reikmėms, 30 % pramogoms, o 20 % taupymui. Kiekvieną kategoriją galite pasidėlioti pagal save, tačiau įprastai į reikmes įeina sąskaitos, nuoma, būsto paskolos įmokos, sveikatos išlaidos ir maisto produktai. Iš esmės, jei pagalvojus apie kokį produktą ar daiktą pasakote sau, kad negalite be jo gyventi, tai – reikmė. Į pramogas įeina įvairios prenumeratos, hobių ir laisvalaiko įrankiai ir įranga, restoranai, atostogos, kavos pertraukėlės ir pan. – tai lėšos, kurias leidžiate savo nuožiūra. Galiausiai, 20 % jūsų algos turėtų tapti investicija ateičiai – atsidarykite taupomąją sąskaita arba imkitės kito jums priimtino būdo ir pradėkite taupyti. Žinoma, prireikus procentus galite paskirstyti pagal savo prioritetus, tačiau svarbu nepamiršti pastovumo ir įgyti ryžto neperžengti nustatytų ribų. 

finansu valdymas

Vartojimo paskola

Tikriausiai kiekvienas esame pažįstami su jausmu, kai tam tikro pirkinio ar paslaugos norisi čia ir dabar – kartais net ne norisi, o reikia. Taupyti laiko nėra, o ir nesinori, tad ieškant išeities verta pagalvoti apie vartojimo paskolą. Šis paskolos tipas gana universalus, tad gavus ją galima panaudoti įvairiausioms reikmėms – vėlgi, svarbu susidėlioti prioritetus, sudaryti optimaliausią grąžinimo planą ir jo laikytis. Kaip bebūtų, prieš imant paskolą derėtų pagalvoti, ar jos jums tikrai reikia – jei pirkinys nedidelis ir jo sumai galite sutaupyti per du ar tris mėnesius, verčiau palaukite, pataupykite ir tik tada įsigykite. Visgi, jei bendros jūsų šeimos ūkio įplaukos nėra labai didelės, sutaupyti tam tikriems pirkiniams gali būti sudėtinga – tada ir verta pamąstyti apie vartojimo paskolą, mat ši gali būti suteikta neįkeičiant turto ir lanksčiomis sąlygomis, tad galėsite pasiskolinti įvairiems poreikiams. Be to, laiką, per kurią reikia grąžinti paskolą, galite pasirinkti patys, priklausomai nuo to, kokias įmokas galite mokėti bankui. Šitaip galite nusistatyti patogiausią paskolos grąžinimo terminą per daug neapsunkindami savęs finansine našta. 

vartojimo paskola

Išlaidų stebėjimas

Leidžiant pinigus įvairioms reikmėms gali būti sudėtinga suprasti, ko jums iš tikrųjų reikia, ir ko galėtumėte ir atsisakyti. Kad suprastumėte, kokioms prekėms galbūt išleidžiate per daug ir kur tas lėšas galėtumėte panaudoti sumaniau, derėtų stebėti savo išlaidas ir suvedinėti duomenis į, pavyzdžiui, Excel skaičiuoklę. Kad nepraleistumėte nė vieno pirkinio, visada pasiimkite čekį ir grįžus namo iškart suveskite – grupuokite pagal datą, prekių ar paslaugos tipą, sumą ir panašius rodiklius. Toks vizualus išlaidų patvirtinimas gali padėti suprasti, kur reikėtų skirti daugiau lėšų, kur mažiau, o kur išvis jų atsisakyti. Negana to, užrašant ir matant išlaidas gali sumažėti streso lygis ir nežinojimas, kur iš tiesų keliauja jūsų pinigai. Toks sekimas gali būti itin pravartus žmonėms, kurie planuoja pasiimti vartojimo paskolą arba jau turi kitokių finansinių įsipareigojimų, tokių kaip būsto paskola ar automobilio lizingas. Į skaičiuoklę būtinai suveskite sumą, kurią mokate kiekvieną mėnesį norėdami padengti turimas paskolas, o jei ją tik planuojate, įtraukite sumą, kurią galėtumėte mokėti – taip kur kas lengviau įvertinsite, ar tokiam įsipareigojimui iš tiesų esate pasiruošę ir ar nenukentės kitos svarbios išlaidos.

Taigi, šitaip stebint, reguliuojant ir prioritizuojant išlaidas gali atsirasti ramybės jausmas žinant, kur tiksliai leidžiate savo pinigus – nereikės galvoti, kaip taip greitai suplonėjo piniginė, kai turėsite parengę kruopštų biudžeto paskirstymo planą.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right