Ką daryti, jeigu būsto remontui nepakanka santaupų?
Natūralu, kad daugelį metų gyvenant viename bute ar name, šiam prireikia remonto – ima skilinėti sienų dažai, blunka kadaise buvusios akiai patrauklios spalvos, o baldai nusidėvi taip stipriai, kad vietoje nuolatinių investicijų šiuos verčiau pakeisti naujais. Jei dabartiniame būste ketinate praleisti dar ne vienerius metus, apsvarstyti remonto galimybes verta ne tik dėl estetinių priežasčių – gyvendami patogioje ir tvarkingoje aplinkoje ir patys jaučiamės pastebimai geriau, be to, nekamuoja nuolatinis noras atskirai pagražinti vieną ar kitą kambarį.
Vis dėlto, sprendimas atnaujinti būstą dažnai pareikalauja didelių išlaidų, todėl dar prieš skubant į parduotuves pirkti dažymui, klijavimui ar kitokiam namų atnaujinimui skirtų medžiagų ir įrankių, svarbu pasirūpinti saugiu ir patikimu finansavimu. Ne visuomet gali pakakti einamojoje sąskaitoje turimų pinigų, todėl verta apsvarstyti bent keletą variantų, tokių kaip taupymas bei paskola būsto remontui, kurie padės neatidėliojant darbų viską įgyvendinti greitai ir sklandžiai.
Ar verta taupyti iš anksto?
Sprendimas remontuoti būstą dažniausiai nėra spontaniškas – laikui bėgant pastebime vis daugiau estetinių ar praktinių trūkumų, todėl ši mintis „subręsta“ kelių mėnesių ar net metų eigoje. Jei artimiausiu metu neplanuojate keisti gyvenamosios vietos, o šiemet neatlikus remonto jo poreikis tik augs, reikiamą sumą galite pradėti kaupti iš anksto. Įvertinkite savo pajamas ir kas mėnesį atidėkite sumą, kuri nesukeltų nepatogumų. Žinoma, toks sprendimas gali užtrukti ilgiau ir neatitikti jūsų poreikių, nes, pavyzdžiui, kiekvieną mėnesį atidėdami tik po 100 eurų, reikiamą 5000 eurų sumą sutaupysite tik per ketverius metus. Be to, toks taupymas gali atrodyti sudėtingas žmonėms, kurie niekada netaupė didesniam pirkiniui. Kaip bebuvę, pabandyti tikrai verta, nes šis naujas įprotis padės labiau įvertinti kiekvieną sutaupytą eurą, o ir sukauptus pinigus išleisite kur kas atsakingiau. Šie įgūdžiai pravers ateityje taupant kitiems dideliems pirkiniams ar planuojant investuoti.
Skolinimasis iš artimųjų – ne visada saugus žingsnis
Pastebima, kad prireikus būsto remonto, žmonės neretai skolinasi iš artimųjų – tėvų, brolių, seserų, kitų giminių ar net draugų. Vis dėlto, toks įsipareigojimas dažnai yra skubotas ir nėra svariai apgalvotas, todėl ir laikomas nesaugiu. Be to, žmonėms, iš kurių skolinatės, gali bet kada prireikti papildomų pinigų – tokiu atveju galite patirti spaudimą ar nerimą dėl negrąžintos sumos, o neturėdami galimybės jos atiduoti, galite ypač neigiamai paveikti tarpusavio santykius su savo finansuotojais. Maža to, susiruošus skolintis tokiu būdu, gali būti sunku įvertinti savo finansinius poreikius, todėl pasiskolinus mažesnę sumą ir pradėjus darbus, gali prireikti skolintis papildomai. Čia iškyla dar viena rizika – artimieji, iš kurių skolinotės, gali neturėti papildomų pajamų, kurios galėtų padengti išaugusius jūsų poreikius. Tuomet tenka skolintis iš kitų šaltinių, o daug kartų įsipareigojus skirtingiems žmonėms, gali būti išties sudėtinga sekti visas skolas, juo labiau – jas grąžinti. Bankuose bei kitose kredito įmonėse dirbantys konsultantai turi sukaupę ilgametę patirtį, todėl, atsižvelgdami į remontuojamo būsto plotą, kitus rodiklius bei jūsų lūkesčius, numatys preliminarią reikiamą sumą, kurios turėtų pakakti numatytiems darbams atlikti. Bet kokiu atveju, ekspertai pataria – skolinimąsi iš artimųjų rinkitės tik tuo atveju, jei pagrindinio šaltinio nepakanka ir sumą galėsite grąžinti be didelių rūpesčių.
Paskola būsto remontui – kada ją imti?
Viena lanksčiausių būsto remonto finansavimo galimybių yra paskola būsto remontui. Tokie projektai dažnai kainuoja net kelis tūkstančius eurų, o jei darbus atliks samdomi meistrai – piniginę teks paploninti ir dar labiau. Kaip ir minėta anksčiau – taupymas – ne visuomet tinkamas pasirinkimas, nes gali tekti griežtai riboti spontaniškus ir ne pirmos būtinybės pirkinius bei kruopščiai planuoti kiekvieno mėnesio biudžetą. Tokiu atveju apsvarstykite galimybę pasinaudoti paskolos būsto remontui suteikiamomis galimybėmis – pasiskolinę lanksčiomis sąlygomis, galėsite grąžinti visą sumą jums patogaus dydžio įmokomis, o jei įsipareigojimo laikotarpiu išaugtų jūsų pajamos – visuomet galite tai padaryti anksčiau. Tiesa, norėdami sumą grąžinti anksčiau, dar prieš sudarydami sutartį su banku ar kreditoriumi atkreipkite dėmesį į sąlygas, kurios taikomos anksčiau laiko grąžinant paskolą – kai kur gali būti taikomi tam tikri mokesčiai.