Fizikų dienai išleista kolekcinė moneta

2018 04 12 Visos aktualijos 2018 04 12

Pirmąjį balandžio šeštadienį vyko Fiziko diena. Tai seniausią tradiciją turinti studentų šventė Lietuvoje, kuri šiemet rengiama jau 50 kartą. Atnaujintas jos simbolis dinozauras Dinas Zauras kartu su fizikų bendruomene žygiavo nuo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Saulėtekyje iki Filologijos fakulteto Senamiestyje.

Lietuvos bankas išleido 1,50 euro monetą, skirtą Vilniaus universiteto Fizikų dienai. Monetą nuo kovo 28 d. galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt, nuo balandžio 5 d. – Lietuvos banko kasose. Monetos kaina – 2 Eur. Norintys įsigyti šią monetą, galite tai padaryti ir kreipdamiesi į Šeimos kredito uniją, kuri tapo numizmatinių vertybių platintoja Lietuvoje. Šeimos kredito unija džiaugiasi galėdama prisidėti prie kolekcinių monetų platinimo ir šios puikios idėjos viešinimo.

Proginės monetos reverse pavaizduotas stilizuotas studentų fizikų sukonstruotas Dinas Zauras. Taip pat nepamirštas ir sunkvežimis, vežantis dinozaurą. Simboliai, tarp jų ir erdvėje sklendžiančių figūrų kompozicija, reverse išdėstyti taip, kad perteiktų iliuziją – judėjimą ratu. Sumažintas Vilniaus universiteto fragmentas iš paukščio skrydžio tarsi primena fizikų eisenos tikslą – Filologijos fakultetą, kur jų laukia filologės. Kompoziciją juosia užrašai „VILNIAUS UNIVERSITETAS“, „FiDi 50“.

Ši proginė moneta jau antroji Lietuvos banko išleista kolekcinė moneta, skirta fizikai. Pirmoji buvo aukso moneta, ji išleista 2016 m. kaip serijos „Lietuvos mokslas“ moneta.

Kalbėdamas apie fizikų dienos šventę, pirmosios šventės organizatorius Vitas Mačiulis užsiminė, kad fakultetas buvo gana laisvamaniškas, nes draugaudavome su studentais iš užsienio universitetų. Pasak organizatoriaus, tai ir pirmoji Fizikų diena buvo visiškai kitokia, nei kad buvo tuometiniai studentiški pasilinksminimai.

Per pirmąsias Fizikų dienas surengtas kino festivalis, greito valgymo varžybos ar „Mis fizikos“ konkursas. Ilgainiui „FiDi“ susiformavo tradiciniai renginiai, tokie kaip „Press Konferencija“ su fakulteto dėstytojais ar „Fizlendas“.

Jubiliejinės 50-osios fizikų dienos organizatorius Augustinas Petrulėnas teigė, kad ilgus metus puoselėtos tradicijos išlieka, nes ir dabar labai artimai bendraujama su žmonėmis, kurie anksčiau kūrė fizikų dienas.

Pirmoji fiziko diena vyko 1969 metais kovo 29 dieną. Organizatoriai teigė, kad pirmiausia ši šventė prasidėjo nuo nenumaldomo fizikų noro parodyti žmonėms, kad fiziką studijuojančiam jaunimui nepakanka „pasikapstyti“ savo kiemelyje, kad jie nori supažindinti visus su fizikos įdomybėmis. Dabar tai tapo tiek nuo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto neatsiejama švente, tiek Vilniaus miesto kultūros dalimi.

Raktažodžiai:
Kolekcinės monetos Moneta fizikų dienai
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right