Šeimos Kredito Unija pataria: ką daryti išaugus būsto paskolos palūkanoms?
Ne paslaptis, kad sparčiai augančios būsto paskolų palūkanų normos gali sujaukti bet kokio paskolos turėtojo finansinius planus. Nors ir paskolos iš pradžių pasirodo įperkamos, kuriami jų grąžinimo planai, bet pastaruoju metu jos tampa vis sunkesne našta, tad tenka taisyti situaciją įvairiais būdais. Ką jau kalbėti, jei paskola yra su kintamomis palūkanomis, kai jų normos svyruoja priklausomai nuo EURIBOR.
Konsultuokitės su kreditoriais
Jei pajutote nors menkiausią nerimą ar įtarimą dėl galimų būsto paskolos keliamų finansinių problemų ir norėtumėte jų išvengti, kreipkitės į kreditorius. Pastarieji visada padės savo klientams ir sieks abiems pusėms naudingų sprendimų, pavyzdžiui, įmokų mokėjimų nukėlimo ar paskolos refinansavimo. Galbūt atsiras galimybė pakoreguoti paskolos įmokų išdėstymą ir palengvinti jos grąžinimą nepradelsiant mokėjimų. Nors ir būsto paskolos refinansavimas nėra šviežia naujiena, daugelis nedrįsta pasinaudoti šia galimybe, nes mano, kad procesas yra itin sudėtingas, painus ir neaiškus, bet yra priešingai – konsultantai visada yra pasirengę padėti ir pateikti optimaliausią refinansavimo pasiūlymą. Taip pat vyrauja klaidinga nuomonė, kad paskolų davėjams svarbiausia kuo greičiau atgauti duotą paskolą, bet labiau apsimoka tokią naštą palengvinti.
Kaip bebūtų, nepavykus susitarti dėl būsto paskolos refinansavimo ar neturint kitos išeities, prasideda skolos išieškojimo procesas – skola yra perduodama antstoliui, vykdančiam įkeisto turto pardavimą varžytynėse. Kitu atveju skola išieškoma iš kito paskolos gavėjo turimo turto ar pajamų, bet tokie atvejai yra labai reti ir dažniausiai kyla iš kliento prastos komunikacijos.
Būsto paskolos refinansavimas
Kaip minėta, susidūrus su būsto paskolos finansiniais sunkumais, galima kreiptis į banką dėl refinansavimo – šitaip kartais galima sumažinti įmokų dydį, mat tiekėjas pasiūlo mažesnius mokesčius ir pan. Toks finansinis sprendimas gali padėti sutaupyti arba pratęsti paskolą ir sumažinti įmokas, kad be paskolos grąžinimo galėtumėte skirti lėšų ir kitiems būtiniems pirkiniams ar paslaugoms. Tai gali tapti puikiu pasirinkimu tiems, kuriems dėl vienokių ar kitokių priežasčių išaugo išlaidavimas ir norima išvengti bet kokių mokėjimų vėlavimų.
Atminkite, kad pasirinkus refinansavimą gali reikėti sumokėti paskolos suteikimo mokesčius – kiekvienas kreditorius taiko skirtingas kainas, tad prieš renkantis įsitikinkite, kad dėl sumažėjusių palūkanų sutaupytos lėšos atsvers mokesčius. Žinoma, nepamirškite patikrinti kelių skirtingų pasiūlymų – neretai dėl noro užbaigti šį iš pažiūros sudėtingą procesą nesivarginama paieškoti optimalesnių variantų. Bet kokiu atveju užpildykite paraišką, mat tai padarius kaina gali skirtis nuo kainų internete, o skolinantis didesnę sumą kai kurie kreditoriai gali suteikti papildomą nuolaidą.
Pasiruoškite netikėtumams
Kaip ir daugelyje gyvenimiškų situacijų, taip ir čia derėtų pasiruošti įvairiems finansiniams netikėtumams. Dėl išaugusių būsto paskolos palūkanų gali tekti pakentėti ir kurį laiką atsisakyti tam tikrų dalykų. Pasistenkite atsisakyti nereikalingų išlaidų, peržvelkite nenaudojamas žurnalų, programėlių ar kitokias prenumeratas, dažniau gaminkite namuose, venkite nereikalingų vizitų į kavinę. Kylant pajamoms įvyksta ir savotiška gyvenimo būdo infliacija – rodos, kad galime sau leisti daugiau, dažniau pasilepiname, leidžiame pinigus įvairioms pramogoms ir užsiėmimams, todėl ilgainiui gali pasirodyti, kad išgyventi darosi vis brangiau ir viskas sparčiai brangsta, kai daugelį tokių problemų ir nepatogumų gali padėti išspręsti atsargesnis ir protingesnis biudžeto planavimas.
Nenusiminkite – ateityje nusimato prošvaistės. Kai kurie ekonomistai teigia, kad jau kitais metais galime tikėtis net trijų palūkanų normų mažinimų, dėl ko paskolų normos gali vėl pradėti kristi. Nors ir kol kas prognozuojamos mažos korekcijos, net ir tokie pakitimai gali padėti gyventi lengviau. Kaip bebūtų, pajutus artėjančius nemalonius finansinius pakitimus, nedelskite ir kreipkitės į bankų atstovus ir kreditorius – geriausio sprendimo pravartu ieškoti kartu. Kreipimasis į antstolius visada liks paskutine priemone, kai kitų variantų paprasčiausiai nebeliks, tad nesidrovėkite, pasidomėkite visais galimais variantas ir drąsiai kreipkitės į jums padėti galintį darbuotoją.