Patarimai, kaip pagerinti savo kredito istoriją ir užsitikrinti geresnę paskolos palūkanų normą
Šiandien, kai pasiskolinti didesniam pirkiniui ar investicijai beveik nėra ribojimų, daugelis žmonių leidžia sau finansiškai įsipareigoti kur kas labiau nei leidžia jų galimybės. Skolinamasi viskam – dažniausiai imama būsto paskola, kreditas automobiliui, baldams, dviračiams ir paspirtukams, mobiliesiems įrenginiams ir net brangiems drabužiams ar aksesuarams. Tokių veiksmų pasekoje dažnai imama vėluoti padengti mėnesio įmokas, jų suma ima riboti kitas – laisvalaikio ar net kasdienio gyvenimo išlaidas. Taip nejučia nukenčia ir kredito istorija, apie kurią daugelis sužino tik ketindami pasiimti dar vieną paskolą jau turimoms padengti – tokiu atveju kreditoriai nebegali niekuo padėti, nes viršijote leistiną procentą. Kyla klausimas – o kaip gi pagerinti savo kreditingumą ir užsitikrinti geresnę paskolos palūkanų normą? Dalinamės keletu paprastų patarimų, kurie padės atsikratyti blogos kredito istorijos ir jos sukeltų pasekmių.
Susipažinkite su savo kredito istorija ir pataisykite netikslias vietas
Norint pagerinti savo kredito reitingą ir istoriją, pradžioje svarbu su ja susipažinti kuo išsamiau. Tai galima padaryti apsilankius mycreditinfo.lt puslapyje, kuriame pateikiama informacija apie jūsų finansinę istoriją. Nors šis puslapis yra vienintelė vieta, kurioje galima tai padaryti savarankiškai, svarbu prisiminti, kad informacija apie mūsų finansinius įsipareigojimus ten saugoma 10 metų. Po dešimties metų seni įrašai dingsta, o jų vietoje atsiranda naujesni. Kodėl tai gali būti svarbu? Pavyzdžiui, kalbant su banku dėl paskolos, darbuotojas gali abejoti kokia nors vieta kredito istorijoje, ypač jei ji atrodo įtartinai, todėl būtinai pasiruoškite jam paaiškinti tokias vietas, nes kiekvieno asmens situacija vertinama individualiai. Tiesa, tai nereiškia, kad bankas pradės klausinėti apie visus kredito istorijos faktus, tačiau geriau būti pasiruošusiems, jei taip nutiktų.
Jei tyrinėdami savo kredito istoriją pastebėjote pradelstą mokėjimą, nors esate įsitikinę, kad jį atlikote laiku, svarbu išsiaiškinti šias aplinkybes su institucija, kuri pateikė klaidingus duomenis, ir siekti klaidų ištaisymo. Kuo mažiau pradelstų mokėjimų įrašų turėsime, tuo palankiau atrodys jūsų kredito istorija ir reitingas. Nepabijokite kreiptis į įmonę, kuri, jūsų nuomone, padarė klaidą ir stenkitės išsiaiškinti abejonių keliančią situaciją. Na, o jei tikrai žinote, kad tai buvo klaida, būtinai pateikite mokėjimo įrodymus kredito istoriją tvarkančiai institucijai. Turėkite omenyje, kad net ir mažų klaidų ištaisymas gali padėti ženkliai pagerinti jūsų kredito reitingą.
Laiku apmokėkite sąskaitas ir venkite kreditinių kortelių
Daugelis mūsų mano, kad nedidelis mokėjimo vėlavimas ar keleto eurų dydžio skola už buto nuomą, komunalinius mokesčius, telefono sąskaitą, lizingą ar kitus įsipareigojimus nėra nieko rimto, tačiau svarbu suvokti, kad dažniausiai yra visiškai atvirkščiai. Mūsų kredito istorija tampa geresnė, kai laikomės tvarkingų finansinių įpročių. Net ir objektyvios priežastys, dėl kurių negalime laiku apmokėti sąskaitų – tokios kaip darbo netekimas, ligos ir pan., bankams ne visada yra svarbios. Tai atkreipia dėmesį į vieną svarbų finansinio raštingumo principą: buvimą pasiruošusiems situacijoms, kai reikės neatidėliotinai sumokėti sąskaitas. Jei bankas pastebės, kad jūsų kredito istorijoje nėra vėlavimų, jis tai vertins kaip finansiškai raštingo ir tvarkingo asmens istoriją. Tai tiesioginiu būdu rodo, kad esate sukūrę finansinį saugumą, gebame tvarkingai valdyti turimus finansus ir laiku įvykdyti įsipareigojimus, nepaisant netikėtumų, su kuriais susiduriate. Vis dėlto, tikrai nereikia panikuoti, jei vėluojate su mokėjimais vos kelias dienas – tai nesukels didelių problemų, jei spėjate sumokėti iki numatyto termino pabaigos. Tiesa, turėtumėte nepamiršti, kad dėl vėlavimų ima kauptis delspinigiai, kurie tikrai nepridės gerų faktų jūsų kreditingumo istorijoje, o tai ypač svarbu planuojantiems įsipareigoti būsto paskolai.
Taip pat turėtumėte atsisakyti ir kreditinių kortelių. Pirma, tai rodo, kad jums dažnai trūksta pinigų, nesugebate tinkamai valdyti ir planuoti savo finansų. Antra, svarbu suprasti, kad kreditinės kortelės taiko didelius palūkanų tarifus, todėl skolinantis iš jų galite prarasti daugiau nei tą pinigų sumą, kurią pasiskolinote. Žmonės gana dažnai klaidingai mano, kad kreditinėse kortelėse esantys pinigai yra jų pačių ir jie neva skolinasi iš savęs, bet taip tikrai nėra – iš tikrųjų skolinamasi iš banko. Abu šie rizikos veiksniai gali paveikti jūsų kredito istoriją neigiamai, todėl geriau vengti naudoti kreditines korteles arba jas naudoti tik būtiniausiais atvejais.
Turėkite rezervą nenumatytiems atvejams
Na, ir žinoma, ne mažiau svarbu yra turėti finansinį rezervą, kurį galėtumėte panaudoti atsitikus nenumatytiems atvejams – susirgus, namuose netikėtai prireikus remonto ar sugedus senam automobiliui ir neišsiverčiant be transporto priemonės. Turėdami finansinį rezervą išvengsite papildomo skolinimosi, o bankas tai vertins kaip itin gerą savybę ir mokėjimą planuoti finansus. Rezervą verta turėti ir įsipareigojant būsto paskolai – ne visada pakanka iš kreditorių gaunamų pinigų įsirengimui, todėl juos drąsiai galėsite panaudoti bet kuriems vidaus darbams. Na, o jei to neprireiks, galėsite įmokėti didesnes įmokas ir taip paankstinti grąžinimo terminą ar sumažinti jums taikomas palūkanas.