Kaip gauti būsto paskolos lengvatą?

2024 07 26 Visos aktualijos 2024 07 26

Apie nuosavą būstą svajoja bene kiekvienas žmogus, tačiau vien santaupų šiai svajonei įgyvendinti dažniausiai nepakanka. Siekdama paskatinti piliečius investuoti į nekilnojamąjį turtą, valstybė teikia įvairias mokesčių lengvatas būsto paskolai. Tačiau galintys ja pasinaudoti ne visada žino, kaip ir kam ji gali būti taikoma.

Būsto paskola Lietuvoje taikoma pagal dvi finansinės paskatos programas. Pirmoji programa – finansinė paskata pirmąjį būstą regionuose įsigyjančioms jaunoms šeimoms, antroji – valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola. 

Jaunoms šeimoms

Teritorijos, kuriose jaunos šeimos gali pretenduoti į finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms pateikiamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapyje. Tiesa, teritorijų sąrašas yra reguliariai peržiūrimas, todėl jau kitąmet jis gali būti pasikeitęs. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atkreipia dėmesį, kad pagal teisės aktus jauna šeima yra laikomi abu sutuoktiniai, kurie yra iki 36 metų, taip pat šeima, kurioje motina arba tėvas, globėjas (rūpintojas) vieni augina vieną ar daugiau vaikų arba (ir) augina vieną ar kelis vaikus, kuriems nustatyta nuolatinė globa, ir yra iki 36 metų amžiaus.

Jaunoms šeimoms, neauginančioms vaikų, yra siūloma 15 proc. subsidija, auginančioms 1 vaiką – 20 proc., 2 vaikus – 25 proc., o auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.

Jei šeima pagausėjo, galima kreiptis dėl papildomos subsidijos. Tiesa, šeima vis tiek turi atitikti jaunos šeimos apibrėžimą, kuomet sutuoktiniai arba vienas vaikus auginantis asmuo negali būti vyresni nei 36 metų. Jei šeima pagausėja tuomet, kai finansinė paskata jau gauta, dėl papildomos subsidijos jie gali kreiptis įskaitytinai iki 40 metų.

busto paskola

Subsidijuojama suma

Būsto paskola negali viršyti 87 tūkstančių eurų. Tiesa, finansuoti galima tik gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą – jo įsigijimą, statybą, rekonstrukciją. Loftai, sodo pastatai, poilsio ir kitokios patalpos nėra finansuojamos. 

Dėl lengvatos būsto paskolai gali kreiptis ne tik Lietuvos piliečiai, bet ir Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių piliečiai, iš užsienio atvykę asmenys, turintys ilgalaikį leidimą gyventi ES, ir asmenys, kuriems yra suteiktas prieglobstis. 

Esminiai žingsniai

Kai jauna šeima regione randa būstą pirkimui arba būstą pirkimui ir statybai, arba sklypą būsto statybai, reikia deklaruoti turtą ir užpildyti prašymą tiesiogiai savivaldybėje arba internetu. Jei šeima atitinka visus kriterijus, per dešimt darbo dienų savivaldybė suformuos pažymą subsidijai gauti. Tuomet per 15 kalendorinių dienų reikia kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą, kuri per keturis mėnesius priims sprendimą suteikti kreditą arba ne. 

Teigiamu atveju pasirašius kreditavimo sutartį, nė vėliau kaip per keturis mėnesius Socialinės apsaugos ir darbo ministerija perves subsidiją kredito įstaigai, jei būstas bus perkamas. Jei būstas bus statomas, subsidija bus išmokama tik užbaigus statybas.

busto paskola

Valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola

Pagal antrąją programą nekilnojamąjį turtą galima įsigyti visoje Lietuvoje, nebūtinai regione. Parama pasinaudoti gali šeimos arba asmenys, kurie įsigyja pirmą būstą Lietuvoje, arba neturėjo nuosavo būsto per pastaruosius 5 metus bei anksčiau nebuvo pasinaudoję šia parama.

Pretenduojantys į paramą turėtų būti deklaravę turtą ir pajamas už praėjusius kalendorinius metus, o jų vertė neturėtų viršyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytų dydžių. 

Subsidijuojama 15–30 proc. gautos būsto paskolos arba jos likučio. Iš dalies kompensuojamų būsto paskolų suma neturi viršyti 53 tūkst. eurų asmeniui be šeimos ir 87 tūkst. eurų dviejų ar daugiau asmenų šeimai.

Paskirtis ir eiga

Valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola, kaip ir pirmoji programa, gali būti taikoma tik gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto įsigijimui, įsigijimui ir statybai, statybai ir rekonstrukcijai. 

Norintiems gauti šią būsto paskolą pirmiausia reikia deklaruoti turtą ir gaunamas pajamas, tuomet kreiptis į savivaldybę, kurioje yra deklaruota gyvenamoji vieta, ir pateikti prašymą. Per 15 dienų nuo iš savivaldybės gautą pažymą reikia pateikti bankui. Kredito įstaigos sprendimą priims per keturis mėnesius. Tiesa, kreiptis galima į kelias kredito įstaigas ir sutartį pasirašyti su ta, kuri pateiks palankiausią finansinį pasiūlymą.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right