Indėliai: ką reikia žinoti prieš laikant santaupas banke
Indėliai ir taupomosios sąskaitos yra banko sąskaitų rūšys, kurios leidžia fiziniams ir juridiniams asmenims laikyti savo pinigus saugiai bei gauti palūkanų ir lengvai naudotis lėšomis įvairioms su finansais susijusioms operacijoms atlikti. Indėliai, išties, atlieka labai svarbų vaidmenį valdant tiek asmeninius, tiek verslo finansus. Štai keletas svarbiausių indėlių teikiamų privalumų:
Palūkanų uždirbamos pajamos. Bene didžiausias indėlių privalumas yra tai, kad šie uždirba palūkanas, todėl sąskaitų turėtojai laikui bėgant gali padidinti savo turimą pinigų sumą. Palūkanų normos skiriasi priklausomai nuo sąskaitos tipo bei pasirenkamos finansų įstaigos, todėl šiuo aspektu verta domėtis bent kurį laiką prieš pasirašant sutartį.
Saugumo užtikrinimas. Indėliai, kuriuos privatūs asmenys ar verslai patiki bankui, yra visuomet apdraudžiami, todėl užkertamas kelias rinkos netikėtumams.
Lankstumas. Šios sąskaitos pasižymi įvairaus lygio lankstumu, todėl prireikus sąskaitos turėtojai gali naudotis savo lėšomis. Be abejo, dėl šių sąlygų svarbu pasidomėti dar prieš pasirašant indėlio sutartį.
Biudžeto sudarymas ir finansinis planavimas. Turint atskiras sąskaitas skirtingiems tikslams, pavyzdžiui, atsiskaitomąją sąskaitą kasdienėms išlaidoms ir taupomąją sąskaitą lėšoms nenumatytiems atvejams ar ateities tikslams, galima padėti asmenims ir įmonėms veiksmingai valdyti savo finansus ir planuoti ateitį.
Įrašų tvarkymas. Indėlių sąskaitos automatiškai generuoja visų operacijų įrašus ir sąskaitų išrašus, todėl sąskaitų turėtojams kur kas lengviau sekti savo išlaidas, stebėti finansinę pažangą bei tvarkyti konkrečius finansinius įrašus mokesčių ar apskaitos tikslais.
Kokie yra indėlių tipai?
Lietuvoje populiariausi yra keturi indėlių tipai: terminuotas, kaupiamasis, vaiko indėlis ir sąskaitos palūkanos. Kiekvienas jų turi savitas sąlygas, todėl ieškant geriausio varianto svarbu pasidomėti bent keletu niuansų.
Štai terminuotą indėlį galima apibūdinti kaip tam tikros sumos laikymą banke pasirinktam laikotarpiui su galimybe padidinti turimas pajamas banko mokamomis palūkanomis, kurių dydis ir mokėjimo periodiškumas nustatomi indėlio padėjimo dieną. Terminuotas indėlis gali būti išties puikus sprendimas tiems, kurie jau ilgai svarsto apie investavimą, tačiau dėl žinių trūkumo ar kitų priežasčių vis nesiryžta pradėti. Šio tipo indėlis puikus tuo, kad galite numatyti tiek trumpesnį, tiek ilgesnį kaupimo laikotarpį – pavyzdžiui, prireikus pinigų po mėnesio ar dviejų, sukaupta suma galėsite lengvai pasinaudoti, tačiau svarbu nepamiršti, kad norint gauti didesnes palūkanas, indėlį verčiau padėti ilgesniam laikotarpiui.
Savo ruožtu banke padėjus kaupiamąjį indėlį, palūkanos bus priskaičiuojamos kas mėnesį nuo kintamos indėlio sąskaitos sumos, o jų norma nekis visą sutarties laikotarpį. Vis dėlto, svarbu atidžiai pagalvoti, kokiam laikotarpiui norite taupyti, nes daliniu pinigų išėmimu galite pasinaudoti vos dukart per mėnesį ir išgryninti maksimaliai 90 proc. indėlio sumos. Kaupiamasis indėlis – tolygus ir paprastas taupymo būdas, todėl labiau tiks taupantiems ne itin artimiems ateities planams – galbūt nekilnojamojo turto įsigijimui ar statybai, panašiems projektams.
Ne mažiau populiaru investuoti ir į savo vaiko ateitį. Kaupti banke galite iki pat jo pilnametystės, nustatytas palūkanų skaičius priskaičiuojamas kiekvieną mėnesį nuo kintamos indėlio sąskaitos sumos, o jų norma išlieka nepakitusi visą sutarties laikotarpį. Be to, turėdami papildomų pajamų, galėsite indėlį papildyti jums patogiu metu grynaisiais pinigais ar bankiniu pavedimu.
Anksčiau jau minėtos sąskaitos palūkanos suteikia galimybę gauti palūkanas už sąskaitoje laikomas pinigines lėšas visiškai neapribojant pinigų naudojimo. Sudarius palūkanų už einamosios sąskaitos likutį sutartį galima sumaniai įdarbinti nenaudojamas lėšas – jos saugiai liks sąskaitoje, o jūs gausite papildomo pelno. Tiesa, sąskaitų palūkanų paslauga teikiama tik juridiniams asmenims – įmonėms ir komercinę veiklą vykdantiems fiziniams asmenims.
Pasirinkti tinkamiausią indėlį padės kruopštus poreikių įsivertinimas, ateities lūkesčių ir tikslų apžvelgimas. Jei nesate tikri, kaip derėtų investuoti, patarti visuomet gali banko ar kredito įmonės konsultantas, kuris, įvertins jūsų finansinę padėtį ir padės pasirinkti tinkamiausią kelią taupymui.
Kaip padėti indėlį banke?
Norėdami padėti indėlį banke ar kreditų įmonėje, turėsite sudaryti sutartį. Jos pasirašymo metu bus būtina pateikti asmeninę informaciją, tokią kaip vardas, pavardė, adresas, gimimo data ir socialinio draudimo numeris arba mokesčių mokėtojo identifikacinis numeris. Taip pat gali tekti pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimą, pasą ar kitą vyriausybės išduotą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Atidarant taupomąją sąskaitą, gali prireikti pervesti pradinę sumą sąskaitos atidarymui – ją dažniausiai numato įmonė ar bankas, kurį pasirenkate savo indėliui laikyti.
Sutarties sudarymo metu konsultantas jus taip pat supažindins su galimais sąskaitos valdymo būdais, internetinės ar mobiliosios bankininkystės niuansais bei sąskaitų išrašų išėmimu. Atkreipkite dėmesį į sąskaitos uždarymo sąlygas ir procedūras – to gali prireikti labai netikėtai, todėl svarbu iš anksto žinoti, su kokiais mokesčiais ar baudomis gali tekti susidurti panorus anksčiau laiko nutraukti sutartį.