Dabartinės tendencijos būsto rinkoje

2023 08 23 Visos aktualijos 2023 08 23

Nors praėję 2022-ieji metai būsto rinkoje prasidėjo įprastu tempu, bėgant mėnesiams situacija kito daugelį kartų, o štai 2023-iuosius nekilnojamojo turto vystytojai, finansuotojai ir brokeriai pasitiko nusiteikę naujiems iššūkiams. Karas Ukrainoje, nesustabdoma infliacija ir nestabilios palūkanų normos daugeliui šios rinkos žaidėjų suteikė galimybę persiorientuoti ir persidėlioti savo prioritetus. Praėjusiais metais greičiausiai tikrai girdėjote skundų iš draugų ar artimųjų dėl nesuvaldomai augančių nekilnojamojo turto įmokų – nestabili rinkos padėtis išties palietė tūkstančius finansiškai įsipareigojusiųjų, tačiau poreikis turėti nuosavus namus niekur nedingsta. Ką ateinantiems metams prognozuoja specialistai ir ką daryti norintiems kurti savo svajonių būstą?

Kruopštus finansinių galimybių vertinimas

Finansų specialistai pastebi, kad žmonės, dalyvaujantys dabartinėje būsto rinkoje, kaip niekuomet atsargiai vertina savo finansines galimybes. Toks elgesys rodo, kad žmonės jautriai reaguoja į ekonominės ir geopolitinės situacijos pokyčius, todėl atsakingiau planuoja tokius didelius pirkinius kaip būstas, skaičiuoja ir apgalvoja, kaip geriausia būtų pasielgti nekilnojamojo turto įsigijimo klausimu. Ne paslaptis, kad nuosavas būstas – vienas prioritetinių lietuvių poreikių, todėl nuo šio žingsnio tautiečių nesulaiko net ir išaugęs EURIBOR, o aktyvus susidomėjimas rinka išlieka jau kelerius metus. Specialistų pastebėjimu, klientai dažnai domisi savo galimybėmis – kokio dydžio paskolai jie galėtų įsipareigoti, kokiam laikotarpiui ir su kokiu plėtotoju palankiausia būtų sudaryti sutartį, nors neretai jie dar nė nėra išsirinkę norimo būsto. Finansų konsultantai primena – norėdami pasinaudoti būsto paskola turėtumėte atminti, kad turimiems ir prisiimamiems finansiniams įsipareigojimams turėtumėte skirti ne daugiau nei 40 proc. gaunamų pajamų. Taip pat jau pradėjus svajoti apie nuosavą būstą verta pagalvoti ir apie taupymą – įsigijimo metu pirkinys finansuojamas iki 85 proc., todėl bent 15 proc. būsto vertės turėtumėte sukaupti patys – tai yra pradinis įnašas, kurį būtina turėti sukaupus. Tad dar svajodami apie nuosavus namus pradėkite taupyti – kiekvieną mėnesį atsidėkite jums patogią sumą ir neeikvokite jos einamiems buities dalykams ar kitoms išlaidoms.

Naujos ir senesnės statybos būstų konkurencija

Jau eilę metų rinkoje pastebima panaši tendencija, pagal kurią žmonės renkasi būstą. Pastaroji nesikeičia ir šiemet: jauna šeima kone visuomet pirmiausia ieško senesnės statybos buto, sulaukusi šeimos pagausėjimo siekia persikelti į erdvesnį, dažniausiai naujos statybos butą ar kotedžą. Dar po kurio laiko pradeda mąstyti apie nuosavą namą, o nedidelė dalis gyventojų ieško ir antrojo būsto investicijai – nuomai ar atostogų metui. Visgi, specialistai pastebi, kad dabartinė situacija visus šiuos laiptelius pasiekti leidžia ne visuomet. Išaugus palūkanų normoms, sumažėjo žmonių galimybės gauti didesnį ar net jiems reikiamą kreditą, todėl dažniau pasirenkami mažesnio ploto ar senesnės statybos būstai. Tiesa, pastarųjų kainos, kitaip nei naujos statybos būstų, mažėja, todėl tokie variantai tampa patrauklesni pirmojo būsto ieškantiems žmonėms. Tikėtina, kad ateityje naujų būstų pasiūla gali būti ribota dėl numatomų pokyčių – nuo 2024-ųjų plėtotojai pirkėjams galės parduoti tik 100 proc. baigtumo būstą – tai taip pat gali lemti didesnį susidomėjimą senesnių metų statyba. Šis pasirinkimas turi ir dar vieną privalumą – mažesnė būsto paskola trumpesniam laikotarpiui leidžia kur kas lengviau realizuoti kitas svajones ar sudaryti naujas sutartis dėl papildomų tikslų finansavimo.

Ar būstų poreikis išliks nepakitęs?

Ir nors rinkoje gana stiprus nerimas buvo jaučiamas prasidėjus karui Ukrainoje – tuomet dauguma žmonių net atšaukė savo paraiškas dėl būsto paskolos gavimo, o kiti susilaikė nuo jų teikimo, šiuo metu pastebimas sugrįžimas į įprasta vėžes. Žinoma, žmonių pasirinkimą šiandien lemia išaugusios palūkanų normos, paskolų įkainiai, statybinių medžiagų kainos bei kiti veiksniai, tačiau būsto poreikis nemažėja. Jaunoms šeimoms neabejotinai reikia vietos kurti gyvenimą, todėl finansuotojai yra pasiryžę skolinti kaip įmanoma lankstesnėmis sąlygomis. Be abejo, tokiu atveju visuomet svarbus žmonių gebėjimas įsivertinti savo galimybes bei nusiteikti galimiems pokyčiams – rinkos nestabilumas gali lemti didėjančias sumas. Tam, kad tokiomis aplinkybėmis galėtumėte jaustis saugūs ir mokūs, prieš įsipareigodami būtinai perskaitykite visas sutarties sąlygas, o kilus klausimų kreipkitės į jus aptarnaujantį konsultantą – aiškumas ir konkretumas padės greičiau ir sklandžiau įgyvendinti svajonių namų viziją.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right