Būsto pirkimo procesas: nuoseklus vadovas pirmą kartą perkantiems
Būsto pirkimas gali būti malonus, bet savo ruožtu ir sudėtingas procesas, ypač jei įsigyti nuosavą turtą nusprendėte pirmą kartą. Norintiems išsiaiškinti visą proceso eigą ir gauti kuo daugiau informacijos, pateikiame esminius punktus, į ką atsižvelgti prieš perkant būstą ir ko galima tikėtis iš paties pirkimo proceso.
Poreikiai ir prioritetai
Nesvarbu, ar būstą pirkote anksčiau, ar perkate pirmą kartą, jūsų laukia sudėtingas procesas, reikalaujantis daug apsvarstymų ir kompromisų. Vienas iš svarbiausių klausimų – ar žinote, ko norite? Išsikelkite reikalavimus naujam būstui, tai padės taupyti jūsų laiką apžiūrinėjant įvairius variantus bei ženkliai palengvins paieškas.
Apgalvokite tokius klausimus kaip buto, namo ar kotedžo vieta, gyvenamasis plotas, kambarių skaičius, statybos metai, susisiekimas, kaina bei išlaikymo išlaidos. Taip pat nuspręskite, kokios papildomos būsto savybės yra pageidautinos, tačiau nebūtinos – toks sprendimas gali padėti gerokai sutaupyti.
Finansinių galimybių įvertinimas
Būsto pirkimas yra vienas didžiausių finansinių sprendimų, kurį priimsite savo gyvenime, todėl prieš imdamiesi tolimesnių žingsnių įsitikinkite, kad jūsų finansai yra pastovūs. Iš sutaupytų lėšų įsigyti nuosavą būstą nėra taip paprasta, todėl daugelis naudojasi kur kas platesnes galimybes atveriančia būsto paskola.
Taigi, pirmasis žingsnis prasideda nuo to, kiek lėšų galite skirti būsto įsigijimui, ar bankas suteiks jums būsto paskolą, kai sumokėsite pradinį įnašą. Patiems apskaičiuoti finansines galimybes šiuo atveju gali būti nelengva užduotis. Žinoma, galima naudotis įvairiomis, bankų sudarytomis skaičiuoklėmis, tačiau aklai jomis pasitikėti nederėtų, nes tokios skaičiuoklės ne visada būna tikslios, todėl geriau kreiptis į banką, ten galėsite susipažinti su visomis paskolos teikimo ir jums taikytinomis sąlygomis.
Būsto paieškos ir apžiūra
Pradėję paieškas, naudokitės pagrindiniais būsto pardavimo portalais, juose pasirinkimas yra bene didžiausias. Paieškų metu filtruokite pasirinkimus įvesdami pageidaujamą miestą, mikrorajoną ar net gatvę, kambarių skaičių, plotą, namo tipą, šildymo būdą. Paieškas dar labiau susiaurinsite pasirinkę energinio naudingumo klasę, būsto būklę bei ypatumus.
Kuo daugiau galvosite apie tai, ko norite, tuo lengviau bus. Apsvarstykite ir tai, ar jums reikalinga automobilių stovėjimo aikštelė, kaip toli yra mokykla, vaikų darželis, darbas, prekybos centras, gydymo įstaiga ir kitos aktualios paslaugų teikimo vietos.
Vartykite skelbimus ir kurkite prioritetų sąrašą: tai padės lengviau suprasti, kas jums patinka, kokie yra esminiai dalykai ir be ko galite gyventi. Na, o jei jaučiatės atsidūrę aklavietėje, kreipkitės į nekilnojamo turto brokerius, jie ne tik padės būsto paieškose, bet ir atsakys į visus kylančius klausimus.
Turto vertinimas ir paskolos gavimas
Regis, dalis darbo jau padaryta, tačiau dar liko keli žingsniai, tai – turto įvertinimas ir būsto paskolos paraiška. Kai jau esate apsisprendę, kuris būstas taps jūsų namais, reikia atlikti nepriklausomą turto vertinimą ir sužinoti turto rinkos vertę, taip įsitikinsite, ar ji atitinka pardavėjo nustatytą kainą.
Kitas svarbus žingsnis – paskolos paraiška. Pirmasis apsilankymas banke reikalingas tik visai informacijai apie paskolos gavimą surinkti, o dabar, kai jau esate apsisprendę dėl būsto, reikia pateikti paraišką. Tai galite padaryti nuvykę į banko skyrių arba pildyti paraišką internetu. Svarbu atminti, kad būsto vertinimas ir sprendimas dėl būsto finansavimo gali trukti nuo 7 iki 15 dienų.
Sulaukus palankaus kreditoriaus sprendimo, metas sudaryti rašytinės formos sutartį su pardavėju, kurioje būtų pateikta visa esminė informacija: pirkėjas ir pardavėjas, kaina, avansas, įsipareigojimai, terminai bei sutarties nevykdymo ar kitos papildomos sąlygos.
Paskolos teikimo sutartis pasirašysite pas pasirinktą kreditorių, o štai pagrindinę pirkimo–pardavimo sutartį – pas notarą, kai pardavėjas turės visus leidimus, pažymas ir kt., o pirkėjas – banko garantinius raštus dėl būsto paskolos suteikimo ir kitus reikalingus dokumentus.
Finišo tiesioji – įkeitimo sandoris
Tam, kad sandoris būtų įvykdytas pilnai, yra privalomas turto įkeitimas bankui (hipoteka), atliekamas notarų biure. Tokiu būdu yra užtikrinamas būsto paskolos grąžinimas. Įkeitę turtą ir nevykdydami kredito sutartimi prisiimtų įsipareigojimų, galite prarasti nuosavybės teisę į nekilnojamąjį turtą.
Po turto įkeitimo, kelių dienų bėgyje bankas atlieka mokėjimą pardavėjui, tada dar kartą su juo pirkėjas vyksta pas notarą, kuris patvirtins, jog įvykdėte visas sąlygas ir įsipareigojimus, ir pasirašote priėmimo–perdavimo sutartį, kuri tampa įrodymu, jog nuo šiol už būstą esate atsakingas jūs.
Žinoma, pirmą kartą perkant nuosavą būstą gali kilti daugybė klausimų: kaip dalintis turtą, ar reikalingos papildomos bendraskolininkų sutartys ir kiti dokumentai, kokiam laikui derėtų įsipareigoti – į visus šiuos klausimus geriausiai atsakys patyręs konsultantas, kuris taip pat padės pasirinkti tinkamą EURIBOR, patars dėl kintamųjų ir fiksuotųjų palūkanų bei kitų svarbių faktorių. Nebijokite konsultuotis – daugiau žinodami jausitės užtikrintesni ir kur kas ramesni dėl priimamų sprendimų!