Kaip gauti būsto paskolą dirbant užsienyje: viskas, ką reikia žinoti

2016 12 26 Visos aktualijos 2016 12 26

Užsienyje dirbantys lietuviai dažnai susiduria su problemomis gaunant būsto paskolą tėvynėje. Lietuvos komerciniai bankai, kredito unijos ir kito tipo kredito įstaigos į tokius klientus kol kas žiūri itin atsargiai.

Šeimos kredito unija, nusprendusi imtis socialinio projekto „Namai Lietuvoje“, emigrantams siūlo lengvatines būsto paskolas. Norėdami supaprastinti paraiškų pateikimo ir paskolos pateikimo procesą, kredito unija pateikia informaciją apie tai, kas gali gauti paskolą būstui, nuo ko pradėti, kokius dokumentus pildyti ir kaip įvertinti savo galimybes.

Kas gali gauti būsto paskolą?

Būsto paskolą kredito unijoje gali gauti veiksnus pilnametis Lietuvos pilietis, gaunantis nuolatines pajamas.

Nuo ko pradėti? Ar galima pateikti paraišką būnant užsienyje?

Paskolos gavimo procesas pradedamas nuo paraiškos pateikimo. Pateikti paraišką paskolai gauti ir gauti preliminarų būsto paskolos pasiūlymą galima būnant užsienyje.

Paprasčiausias ir greičiausias būdas – paraiškos teikimas internetu, Šeimos kredito unijos svetainėje. Kredito unijos svetainėje pateikus užklausą, preliminarus atsakymas dėl paskolos dažniausiai bus suteiktas per kelias darbo dienas. Paskolos paraišką galima pateikti čia arba tituliniame kredito unijos puslapyje esančioje paskolų skaičiuoklėje, pasirinkus produktą “Būsto paskolos dirbantiems užsienyje”.

Paraiškas taip pat galima pateikti ir Šeimos kredito unijos partnerių biure Londone. Finansines konsultacijas kredito unijos vardu Jungtinėje Karalystėje šiuo metu teikia kredito unijos partneriai – „UJS Group“, bendrovė turinti JK Centrinio banko Priežiūros institucijos leidimą teikti finansines konsultacijas. Konsultacijos bei paskolos paraiškos teikimas atstovybėje yra nemokami.

Kokius dokumentus ir informaciją reikės pateikti?

Norėdami užpildyti paraišką, turėsite pateikti:

  1. Paso nuotrauką– skenuota arba kopija.
  2. Pasirašytą sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo. Sutikimo formą galite atsisiųsti čia, ją reikės atsispausdinti, pasirašyti ir nuskenavus ar nufotografavus atsiųsti.
  3. Darbo sutarties kopiją. Jei šis dokumentas pateikiamas ne lietuvių, anglų ir ne rusų kalba – reikia pateikti jo vertimą. Vertimą gali atlikti ir kredito unija, tačiau klientas už tai turės papildomai susimokėtia. Vertimo reikės tik jei paskola bus suteikiama, išankstiniam vertinimui vertimas nėra būtinas.
  4. Banko sąskaitos, į kurią gaunamos pajamos, išrašą už paskutinius metus. Tinka PDF arba skenuotas variantas. Kai atvyksite į kredito uniją – reikės patvirtinto originalo, kuris liks kredito unijos archyve.
  5. Algalapių kopijos (angl. – payslip)už paskutinius 12 mėn. arba už laikotarpį, kurį dirbama paskutinėje darbovietėje.

Pateikus paraišką, vienos darbo dienos bėgyje paskolų vadybininkas susisiekia su paraišką pateikusiu asmeniu. Reikės pateikti šiuos dokumentus:

Kokią dalį perkamo turto finansuoja kredito unija?

Nustatant perkamo turto rinkos vertę, kredito įstaigai reikės pateikti kvalifikuoto turto vertintojo vertės nustatymo ataskaitą bei nurodyti sandorio vertę (už kiek yra perkamas turtas). Kredito unija vertina mažesnį vertės dydį (tarp sandorio vertės ir vertės, nurodomos vertinimo ataskaitoje). Nuo nustatytos perkamo turto rinkos vertės skaičiuojamas privalomas nuosavo įnašo dydis, tai yra kiek lėšų pirkėjas turės įnešti imant paskolą.

Nuosavo ir skolinamo įnašo dydis paprastai nepriklauso nuo to, ar paskolą ima asmuo dirbantis ir gyvenantis Lietuvoje ar ne.  Lietuvoje suteikiant būsto paskolą, kreditoriai negali skolinti daugiau nei 85 proc. nuo perkamo būsto vertės, tačiau šis skaičius gali kisti į didesnę pusę, priklausomai nuo perkamo turto likvidumo. Pavyzdžiui, perkant dviejų kambarių butą Vilniuje, gali užtekti įnešti 15% nuosavų lėšų, o perkant sodybą Vilniaus rajone įnašas greičiausiai bus didesnis.

Kaip vertinamos gaunamos pajamos?

Vertinant paskolos gavėjų pajamas yra tikrinama, ar jų šeimos pajamų dydis yra pakankamas prašomam įsipareigojimui vykdyti ir ar pajamos yra tvarios.

Vertinant pajamų pakankamumą yra remiamasi Lietuvos banko atsakingo skolinimo nuostatuose įtvirtinta taisykle: asmens ar šeimos mėnesiniai įsipareigojimų mokėjimai negali viršyti 40% nuo gaunamų pajamų.

Vertinant, ar pajamos yra pakankamos, atsižvelgiama į gyvenamą vietą ir reikiamas minimalias pragyvenimo išlaidas, mėnesines šeimos pajamas, suaugusių asmenų ir išlaikytinių skaičių, turimus finansinius įsipareigojimus, prašomos paskolos mėnesinius mokėjimus.

Vertinant pajamų tvarumą siekiama nustatyti, ar tikėtina, kad pajamos bus ir toliau gaunamos ateityje. Šiam tikslui gali būti analizuojama asmens darbo tęstinumo istorija ar net darbdavio finansinė padėtis (jei kyla abejonių). Tuo atveju, jei pajamos yra gaunamos ne Lietuvoje, dažniausiai prašoma pateikti banko išrašus, kaip įrodymą, kad pajamos yra reguliariai gaunamos tam tikrą laiką.

Dirbant Jungtinėje Karalystėje ar Airijoje, yra įprasta dirbti ne tik pagal darbo sutartį (angl. – Employed) pagal individualią veiklą (angl. – Self employed). Pirmuoju atveju (employed) būsto paskolai gauti užtenka 6 mėnesių darbo istorijos, antruoju (self-employed) gali prireikti metų (atskirais atvejais gali būti reikalaujamas ir dviejų metų stažas).

Kaip vertinama kredito istorija?

Kredito istorija parodo, ar asmuo korektiškai vykdo savo finansines prievoles. Vienkartiniai ir neženklūs mokėjimų vėlavimai paprastai nedaro ženklios neigiamos įtakos paskolos vertinimui. Sisteminio pobūdžio mokėjimų vėlavimai gali turėti lemiamą reikšmę imant būsto paskolą. Visais atvejais kredito istorija yra tikrinama Lietuvos banko paskolų rizikos duomenų bazėje (PRDB) ir dažniausiai vietiniuose kreditų biuruose, pavyzdžiui, UAB „Creditinfo Lietuva” duomenų bazėje.

Tais atvejais, kai paskolos prašo užsienyje dirbantis ir/ar gyvenantis asmuo, asmens kredito istorijai įvertinti gali būti prašoma pateikti vietinių kreditų biurų išrašus, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės ar Airijos atveju tai gali būti „Equifax“ ar „Experian“ kreditų biurų išrašai. Šiuos išrašus fiziniai asmenys kartą metuose gali gauti nemokamai.

Ką daryti su nupirktu turtu, jei kol kas jame neketinama gyventi?

Užsienyje dirbantys lietuviai dažnai perka gyvenamosios paskirties nekilnojamą turtą tam, kad ateityje būtų paprasčiau grįžti gyventi į Lietuvą. Gana dažnas pasirinkimas – nusipirkus būstą jį išnuomoti. Prireikus, Šeimos kredito unijos nariai gali naudotis kredito unijos partnerių teikiamomis turto valdymo paslaugomis. Pasirinkus tokias paslaugas bus surandami patikimi ilgalaikiai nuomininkai, vykdomas nuomos administravimas (pajamų iš nuomininkų gavimas, nuomininko keitimas (jei tenka), rechninė turto priežiūra.

Raktažodžiai:
Būsto paskola dirbantiems užsienyje Paskolos emigrantams www.namaiLietuvoje.lt
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right