Kaip pradėti taupyti?

2016 03 23 Visos aktualijos 2016 03 23

Kiekvienas racionalus žmogus taupo ir investuoja galvodamas apie savo ir šeimos gerovę. Praėjus pirmajam naujųjų 2016 metų ketvirčiui, svarbu peržiūrėti asmeninių finansų valdymo planą, įvertinti, kaip sekėsi laikytis užsibrėžtų taupymo tikslų ir nuspręsti, ar reikalingos papildomos taupymo priemonės. Juk artėjant vasarai norisi ir atostogų, ir būsto remonto, o rudenį prasideda atžalų mokslo metai. Taigi, kaip kontroliuoti savo išlaidas ir išlaikyti stabilią šeimos finansinę padėtį?

Pajamos ir išlaidos

Pasak Šeimos kredito unijos administracijos vadovo Žygimanto Valio, pirmas žingsnis efektyvaus šeimos finansų valdymo link – tiksliai įvertinti šeimos gaunamas pajamas ir patiriamas išlaidas. Kredito unijos ekspertas rekomenduoja tvarkyti namų buhalteriją ir planuoti savo išlaidas bent 6 mėnesiams į priekį. „Kuo tiksliau nustatomos gaunamos pajamos ir patiriamos bei numatytos išlaidos, tuo geriau galime įvertinti savo finansinę situaciją“,- teigia Ž. Valys. 

Žygimantas Valys

Šeimos kredito unijos administracijos vadovas Žygimantas Valys

Tikslai

Antras žingsnis – nustatyti tikslus ir prioritetus. Įvertinus gaunamų pajamų ir patiriamų išlaidų santykį, specialistas rekomenduoja nustatyti ir ateinančių metų planus, prioritetinius pirkinius, kitas išlaidas. Svarbu pasvarstyti, kas šiais metais šeimai svarbiau: įsigyti būstą, pasirūpinti buitine technika ar vykti vasaros atostogų. „Tik žinant aiškius prioritetus, pavyks laikytis finansinio plano ir pasirinkti tinkamą taupymo būdą. Pavyzdžiui, jei turite atsidėję santaupų, kurias tam tikram pirkiniui planuojate skirti tik kitais metais, galite rinktis terminuotąjį indėlį. Tačiau jei abejojate, ar santaupos nebus reikalingos iki metų pabaigos, geriau naudokitės einamąja sąskaita, kurioje kaupiamos palūkanos, arba taupomuoju indėliu, kurį galima papildyti arba iki 50 proc. jo sumos panaudoti neprarandant sukauptų palūkanų“, – sako kredito unijos administracijos vadovas. „Taip pat svarbu, kad nustatyti prioritetai ir taupymo planas atitiktų jūsų finansinę situaciją: nepulkite drastiškai riboti šeimos biudžeto, pradėkite taupyti nuosekliai, per daug nevaržydami šeimos. Jei vieną mėnesį atidėsite itin didelę dalį pajamų, šeimai gali būti sunku greitai apsiprasti su pasikeitusia finansine padėtimi, todėl taupykite pamažu ir pradėkite atidėdami 10 proc. šeimos pajamų“, – sako Ž. Valys.

Atsargumas

Dar vienas Šeimos kredito unijos administracijos vadovo patarimas – būti atsargiems su finansiniais įsipareigojimais ir skolomis. Sudarydami šeimos finansų valdymo planą, būtinai įtraukite ir turimus įsipareigojimus – būsto ir (arba) vartojimo paskolos, išperkamosios nuomos įmokas. Jei turimi įsipareigojimai jau dabar slegia šeimą, planuodami būtinai skaičiuokite, kaip greičiau grąžinti paskolas, nesiskolinkite norėdami padengti turimas skolas, o jei paskolos palūkanų našta per didelė, pasidomėkite paskolų refinansavimo galimybėmis. Pasak Ž. Valio, „svarbi ir finansinė, ir psichologinė šeimos būklė – naujas televizorius gali palaukti, o didelės skolos kenkia ir šeimos klimatui, ir vaikų ateičiai“.

Raktažodžiai:
Finansų valdymas Indėlių produktai Šeimos biudžetas Taupymas
Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right