Kaip išvengti pernelyg didelių skolų imant vartojimo paskolą?

2024 06 20 Visos aktualijos 2024 06 20

Norėdami patenkinti asmeninius poreikius ar susiklosčius tam tikroms gyvenimiškoms situacijoms, kartais tenka finansiškai įsipareigoti ir pasiskolinti. Tuomet imame žvalgytis kuo palankesnių pasiūlymų, tačiau ne visada įvertiname savo apsipirkimo įpročius ir galimybes, bei dažnai atsainiai žvelgiame į sutarties sąlygų skaitymą bei nesudarome aiškaus grąžinimo plano. 

Tam, kad išvengtumėte nevaldomų skolų susidarymo, turėtumėte imtis atitinkamų veiksmų, pavyzdžiui, skubios pagalbos fondo sukūrimo, biudžeto sudarymo, sąskaitų stebėjimo, mokėjimo plano sudarymo, reguliarių mokėjimų ir kt. Taip pat galite pasinaudoti vartojimo paskolos skaičiuokle, kuri padės bent jau preliminariai įsivertinti savo galimybes.

Vartojimo paskola gali padėti įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ar seniai lauktas svajones, tačiau ji turi atitikti jūsų asmeninį biudžetą. Išvenkite pernelyg didelių skolų vadovaudamiesi keliais esminiais patarimais.  

vartojimo paskola

Skolinkitės tik tiek, kiek reikia

Kai ieškote vartojimo paskolos automobiliui, būstui, kelionėms ar kitiems asmeniniams poreikiams, rinkitės mažiausią sumą, kuri padėtų įgyvendinti jūsų tikslus. Sumokėję nemažą pradinį įnašą už automobilį ar būstą, galite sumažinti einamąją mėnesinę įmoką. Pasirinkę skolintis per kredito uniją, galite gauti mažesnes paskolų palūkanų normas.

Kai pinigų reikia skubiai ar tiesiog pritrūko, galite pasinaudoti vartojimo paskolos skaičiuokle, kuri padės tiksliai sužinoti reikiamas sumas ir kitą aktualią informaciją. Spustelėję ant indikatoriaus ir nusistatę norimą paskolos sumą bei terminą, ekrane išvysite mėnesinę įmoką bei palūkanas.

O jei turite daugiau nei du finansinius įsipareigojimus, galite pagalvoti ir apie paskolų refinansavimą, kuris sumažins galimybę pamiršti atlikti įmokas laiku bei padės sumažinti taikomų palūkanų procentą.

Biudžeto sudarymas

Bene pati svarbiausia priemonė efektyviai taupyti ir išvengti skolų yra biudžeto sudarymas. Daugeliui šis žodis skamba kaip nuobodus ir beprasmis užsiėmimas. Be to, asocijuojasi su kontrole ir savęs suvaržymu, tačiau iš tiesų yra labai svarbus žingsnis į sėkmingą asmeninių finansų valdymą. 

Pradėkite nuo pajamų ir išlaidų įvertinimo. Įsivertinę visas gaunamas pajamas bei stebėdami, kur leidžiate pinigus, galite suskirstyti savo išlaidas pagal tam tikras kategorijas – komunaliniai mokesčiai, būsto nuoma, draudimas, ugdymo įstaigų sąskaitos, degalai, maistas, mobilusis ir interneto ryšys, kt. 

Pasirinkite biudžeto planą, kuris jums labiausiai tinka. Naudodami 50/30/20 strategiją, galite padalyti savo išlaidas į poreikius, norus ir trumpalaikius bei ilgalaikius finansinius tikslus arba naudoti vieną sąskaitą fiksuotoms, o kitą – netikėtoms išlaidoms. 50% atlyginimo skirtumėte būtinosioms išlaidoms, 30 % – nebūtiniems dalykams, o 20% – santaupoms.

Nesvarbu, kokią strategiją naudosite, įprasite sekti išlaidas ir įsitikinsite, kad išleidžiate mažiau nei uždirbate, ir bus daug mažesnė tikimybė, kad įklimpsite į skolas.

Apgalvokite savo pirkinius iš anksto

Esate pratęs išleisti daugiau impulsyviems pirkiniams? Vadovautis anksčiau pateikta taisykle gali būti sunku, tačiau to išvengti padės iš anksto sudarytas pirkinių sąrašas. Be to, paprasta, bet svarbi taisyklė norint išvengti impulsyvių pirkinių – neiti į prekybos centrą išalkus ir nesilankyti juose kasdien. Sudarykite savaitės pirkinių sąrašą ir parduotuvėse lankykitės tik reikalui esant.

Prie impulsyvių pirkinių galime priskirti ir drabužius, laisvalaikio įrangą ir kitas prekes, kurių poreikį dažnai suformuoja per televiziją ir internete rodomos reklamos, todėl prieš perkant prekę gerai apsvarstykite, ar ji jums reikalinga. Skirkite tam bent 24 valandas.

pirkiniu planavimas

Stebėkite savo sąskaitas

Nustatę kalendoriaus įspėjimus ir sąskaitų priminimus laiku apmokėti paskolų ir kitas sąskaitas, išvengsite delspinigių ir padidėjusių palūkanų mokesčių. Be to, kai praleidžiate mokėjimą, rizikuojate sumažinti savo kredito balą, o tai gali reikšti, kad ateityje jums bus sunkiau gauti žemiausias kredito produktų normas, todėl mokėsite daugiau, kad galėtumėte pasiimti vartojimo paskolą.

Kredito kortelės sąskaitos apmokėjimas

Kreditinės kortelės leidžia lengvai įsigyti įvairių pirkinių ir paslaugų, kurių negalite iš karto sau leisti, nes galite lanksčiai sumokėti likutį laikui bėgant. Tai gali būti naudinga, jei, tarkime, staiga prireiktų kapitalinio namų remonto ir nenorėtumėte ištuštinti savo skubios pagalbos fondo.

Vienas geriausių būdų išvengti skolų yra žiūrėti į savo kredito kortelę kaip į debeto kortelę: pirkite tik tuos daiktus, kuriems turėsite pakankamai pinigų apmokėti. 

Uždirbkite už pinigų laikymą

Dar vienas svarbus patarimas sutaupyti išvengiant pernelyg didelių skolų – nelaikyti pinigų banko sąskaitoje. Verčiau laisvas lėšas laikyti indėlyje ir už tai gauti papildomas palūkanas. Toks pinigų laikymas yra saugus ir nerizikingas, nes iki 100 000 eur visi indėliai Lietuvoje yra apdrausti. Nors palūkanų normos ir varijuoja, tačiau galima tikėtis gauti ir 4% palūkanų už pinigų laikymą indėlyje.

Patiko thumb_up_alt Nepatiko thumb_down_alt

Susiję straipsniai

Susiję straipsniai keyboard_arrow_right

keyboard_arrow_left
keyboard_arrow_right